TVN24 | Świat

"Serdeczne rozmowy". Prezydent z małżonką na audiencji u papieża

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Watykan: nagranie z audiencji Andrzeja Dudy u papieża Franciszka
Watykan: nagranie z audiencji Andrzeja Dudy u papieża Franciszka Vatican Media
wideo 2/4
Vatican Media Watykan: nagranie z audiencji Andrzeja Dudy u papieża Franciszka

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził Watykan. "Serdeczne rozmowy odbyły się w związku ze stuleciem urodzin świętego Jana Pawła II i 40. rocznicą założenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność" - głosi komunikat Stolicy Apostolskiej.

"Jego Świątobliwość Papież Franciszek podkreśla, że pragnienie pokoju leży głęboko w ludzkich sercach. Rozmawialiśmy o tym, jak każdy człowiek, w ramach swoich możliwości, może starać się postępować tak, by zawsze i wszędzie dążyć do pokoju. Ta myśl przyświeca też moim decyzjom" - napisał prezydent na Twitterze po audiencji.

W rozmowie z dziennikarzy Andrzej Duda powiedział, że tematami rozmów z papieżem była między innymi sytuacja ubogich, programy społeczne i polityka dla rodziny. - Ojciec święty zwrócił uwagę na to, że prowadziliśmy w ostatnich latach bardzo skuteczną politykę dla rodziny - przekazał prezydent.

Rozmowy dotyczyły również sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym sytuacji chrześcijan w tym regionie świata.

- Rozmawialiśmy również o kwestiach związanych z przyszłością Unii Europejskiej, z tymi wszystkimi procesami, które się toczą. Wszyscy wyrażamy nadzieję, że pandemia jak najszybciej się skończy, że zostanie wynalezione lekarstwo czy szczepionka - mówił Duda. Wyraził również nadzieję, że uda się przełamać w Polsce kryzys gospodarczy, wywołany pandemią COVID-19, aby wrócić - jak stwierdził - na ścieżkę szybkiego rozwoju.

Komunikat Stolicy Apostolskiej

Po rozmowie z Franciszkiem w papieskiej bibliotece w Pałacu Apostolskim, prezydent rozmawiał z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem i szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że w trakcie rozmowy papież i prezydent poruszyli interesujące obie strony tematy dotyczące misji Kościoła, wśród nich promocja rodziny i edukacji młodzieży. Wśród międzynarodowych tematów Watykan wymienił trwający kryzys pandemii, sytuację regionalną i bezpieczeństwo.

"Serdeczne rozmowy odbyły się w związku ze stuleciem urodzin świętego Jana Pawła II i 40. rocznicą założenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego 'Solidarność'" - głosi komunikat.

Prezydent wręczył papieżowi Franciszkowi upominek w postać kopii obrazu Matki Boskiej Łaskawej, patronki Warszawy - przekazały źródła w Kancelarii Prezydenta.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Andrzej Duda jest pierwszym prezydentem, którego papież przyjął na audiencji, odkąd w marcu również w Watykanie wprowadzono restrykcje sanitarne i tzw. lockdown w związku z pandemią COVID-19.

Po wizycie w Pałacu Apostolskim prezydent Duda z małżonką wraz z całą delegacją udał się do bazyliki watykańskiej na mszę przy grobie św. Jana Pawła II, którego stulecie urodzin przypada w tym roku.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości