Morawiecki: Polska opowiada się za tym, by państwa Bałkanów Zachodnich dołączyły do UE 

Źródło:
TVN24, PAP
Morawiecki: jednoznacznie opowiadamy się za tym, by państwa Bałkanów Zachodnich dołączyły do UE 
Morawiecki: jednoznacznie opowiadamy się za tym, by państwa Bałkanów Zachodnich dołączyły do UE TVN24
wideo 2/3
Morawiecki: jednoznacznie opowiadamy się za tym, by państwa Bałkanów Zachodnich dołączyły do UE TVN24

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej w słoweńskim Zamku Brdo opowiedział się za tym, by państwa Bałkanów Zachodnich dołączyły do Unii Europejskiej. - To szansa, by zwiększyć szansę całej Unii Europejskiej na prawidłowy rozwój, na ochronę granic przed nieuprawnioną nielegalną migracją.

W środę podczas konferencji prasowej na szczycie UE-Bałkany Zachodnie premier Morawiecki mówił m.in. o tym, że należy wspierać państwa Bałkanów Zachodnich w dołączeniu do Unii Europejskiej.

- Natura nie znosi próżni, natura polityczna też nie znosi próżni. Jeśli Unia Europejska pokaże czarną polewkę dla krajów Bałkanów Zachodnich, to na pewno Rosja, Chiny czy kraje arabskie zainteresują się tym obszarem jeszcze bardziej - stwierdził.

Premier dodał także, że Polska wraz z krajami Europy Centralnej "reprezentuje bardzo silny głos integracji państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską", a robi to po to, żeby "zwiększyć szanse rozwojowe i utrzymać stabilność i utrzymać pokój w Europie".

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie zakończy się w środę po południu po dwóch sesjach rozmów. Ma być kolejną okazją do wznowienia dyskusji na temat rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. W tej kwestii osiągnięty został kompromis, wobec którego sceptyczne pozostają m.in. Francja, Holandia i Dania.

Autorka/Autor:paj\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com