Prawie cała klasa brutalnie obrzezanych dziewczynek

Szwedzkie ministerstwo zdrowia uruchomiło specjalny program pomocniczyShutterstock

W Norrkoping we wschodniej Szwecji od marca wykryto 60 przypadków obrzezania dziewczynek. Personel medyczny jednej ze szkół odkrył, że prawie wszystkie dziewczynki z jednej klasy przeszły taki zabieg. Zaniepokojony rosnącą popularnością tego obrzędu szwedzki rząd uruchomił specjalny kurs internetowy, który ma zwiększyć świadomość w tym zakresie.

- Fenomen obrzezania rośnie w Szwecji ze względu na imigrantów - powiedziała profesor zdrowia publicznego Vanja Berggren w rozmowie z gazetą "Dagens Nyheter".

Prawie cała klasa

Personel medyczny jednej z klas w Norrkoping odkrył, że na 30 dziewczynek 28 zostało poddanych jednej z najbrutalniejszych form obrzezania - podaje szwedzki portal thelocal.se. Dziewczynkom całkowicie usunięto łechtaczki i wargi sromowe, i zaszyto pozostawiając jedynie małą dziurkę.

Dzieciom zapewniono już pomoc psychologa.

Więzienie za obrzezanie

W Szwecji obrzezanie jest prawnie zakazane od 1982 roku, za jego przeprowadzenie grozi kara do 4 lat więzienia.

Od 1999 roku karany jest także zabieg przeprowadzony w innym kraju. Thelocal.se zauważa, że w czasie wakacji ryzyko przeprowadzenia obrzezania wśród dziewczynek rośnie, bo wiele imigranckich rodzin wyjeżdża do krajów swojego pochodzenia.

- Informujemy rodziców, że mogą stanąć przed sądem, jeśli po powrocie okaże się, że ich córki poddano obrzezaniu - powiedziała Petra Blom Andersson, koordynator ds. zdrowia w Norrkoping.

Internetowe kursy

Problem w Szwecji rośnie, dlatego ministerstwo zdrowia uruchomiło program internetowych szkoleń dla pracowników medycznych, który ma ich zaznajomić z problemem i pomóc w przeciwdziałaniu okaleczeniom.

Thelocal.se pisze, że najczęściej poddaje się obrzezaniu dziewczynki w wieku 4-14 lat, ale takie operacje przeprowadza się również na niemowlętach. Nastolatki zmagają się z szeregiem komplikacji związanych z zabiegiem: pojawia się ból, migreny, często bolesne jest już samo oddawanie moczu.

Ministerstwo zdrowia szacuje, że około 42 tys. kobiet i dziewczynek w Szwecji w 2012 roku było obrzezanych. Około 7 tys. z nich nie ukończyło 10. roku życia.

Autor: pk/tr / Źródło: The Local

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock