Sonda Voyager 1, najbardziej oddalone od Ziemi dzieło ludzkości, jest na krawędzi Układu Słonecznego - podało NASA. Pojazd zarejestrował gwałtowny wzrost ilości cząsteczek pochodzących spoza znanej nam przestrzeni kosmicznej.
Voyager 1 wystrzelony w 1977 roku jest obecnie około 18 miliardów kilometrów od Ziemi i z prędkością około 17 kilometrów na sekundę oddala się do Błękitnej Planety. Już od kilku lat sonda znajduje się we wcześniej nie zbadanej strefie, w której Układ Słoneczny graniczy z przestrzenią międzygwiezdną. Pojazd stopniowo rejestrował spadek siły wiatru słonecznego i coraz większą ilość tajemniczych cząsteczek pochodzących spoza znanej ludzkości przestrzeni.
Nowe wrażenia
W ostatnim czasie Voyager 1 miał wykryć "gwałtowny" wzrost liczby owych cząsteczek nadlatujących z przestrzeni międzygwiezdnej. Specjaliści NASA z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, którzy sprawują nadzór nad Voyagerem 1 i jego "bliźniakiem" Voyagerem 2, podali, iż pierwszy z pojazdów najprawdopodobniej dotarł właśnie do krawędzi Układu Słonecznego. - Trzeba wysnuć nieuniknioną, historyczną, konkluzję. Pierwszy wysłannik ludzkości do przestrzeni międzygwiezdnej jest na jej krawędzi - napisano w oświadczeniu NASA.
Nieznane cząsteczki rejestrowane przez Voyagera 1, to pozostałości po gwiazdach, które dawno temu eksplodowały w innych częściach naszej galaktyki. Im bliżej Słońca tym ich mniej, ponieważ są blokowane przez cząsteczki wysyłane przez "naszą" gwiazdę.
Według naukowców nie można jeszcze powiedzieć, że sonda wyleciała z naszego Układu Słonecznego i trudno określić kiedy to nastąpi, ponieważ Voyager I jest pionierem i bada zupełnie nieznane regiony. NASA spodziewa się jednak, że nastąpi to w najbliższych latach.
Bliźniacze sondy mają w swoich generatorach termoelektrycznych zapas energii w postaci plutonu na kolejne 13 lat do 2025 roku. NASA liczy, iż do tego terminu dotrą do przestrzeni międzygwiezdnej i przekażą o niej informacje. Później Voyagery zamilkną i będą w ciszy lecieć dalej w Kosmos, niosąc na pokładzie pozdrowienia oraz informacje na temat ludzkości zapisane na złotych dyskach.
Autor: mk//kdj / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: NASA