Od niemal dwóch tygodni w Portoryko trwają protesty, wzywające do rezygnacji gubernatora Ricardo Rossello. Czarę goryczy sfrustrowanych problemami finansowymi i nieudolnymi działaniami władz mieszkańców przelały ujawnione rozmowy gubernatora ze współpracownikami. W środę czasu lokalnego (czwartek w Polsce) Rossello poinformował, że zrezygnuje z urzędu. Na stanowisku ma pozostać do 2 sierpnia, gdy władzę przejmie obecna sekretarz sprawiedliwości Wanda Vazquez.
O swojej rezygnacji Rosello poinformował w transmitowanej w telewizji przemowie. Jeszcze w niedzielę gubernator mówił, że do dymisji się nie poda.
Ogłaszając decyzję, powiedział, że podjął ją "po wysłuchaniu" wysuwanych wobec niego oskarżeń i "rozmowie z rodziną". - Informuję, że ustąpię ze stanowiska gubernatora z dniem 2 sierpnia o godzinie 17 - powiedział Rossello.
Parlament przeciw gubernatorowi
Wcześniej w środę Izba Reprezentantów Portoryko wszczęła procedurę impeachmentu wobec gubernatora w związku z wyciekiem jego rozmów na czacie ze współpracownikami.
Gremium złożone z niezależnych prawników, do których parlament zwrócił się o ocenę wiarygodności zarzutów wobec gubernatora po wycieku, oceniło, że istnieją przesłanki, by uznać, że Rossello dopuścił się czterech przestępstw i popełnił jedno wykroczenie.
Rickyleaks pogrążyło Rossello
Sprawa tzw. Rickyleaks od kilku tygodni skupia na sobie uwagę opinii publicznej w zamieszkiwanym przez 3,2 mln mieszkańców Portoryko. Opublikowane przez portorykańskich dziennikarzy obraźliwe, często obsceniczne czy pogardliwe uwagi Rossello odnoszące się do kobiet oraz deputowanych stały się przyczyną trwających od 13 lipca protestów ulicznych. Według Reutersa w najliczniejszym proteście wzięło udział nawet pół miliona osób.
Powszechne oburzenie Portorykańczyków wywołały nie tylko wypowiedzi Rossello pod adresem kobiet, lecz także szyderstwa wobec ofiar huraganu Maria w jego rozmowach na czacie z 11 współpracownikami.
Od 1948 r. gubernatorzy Portoryko są wybierani w głosowaniu powszechnym na 4-letnią kadencję. 40-letni Ricardo "Ricky" Antonio Rossello został wybrany w 2016 r. Polityk uzyskał wtedy prawie 51 procent oddanych głosów. Jest pierwszym gubernatorem w najnowszej historii tego stowarzyszonego ze Stanami Zjednoczonymi terytorium, który podał się do dymisji.
Autor: ft//kg / Źródło: PAP