TVN24 | Świat

AFP: Iran chce kontynuować negocjacje w sprawie umowy nuklearnej

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Jak poinformowała w sobotę agencja AFP, Iran jest gotowy do kontynuowania negocjacji w sprawie umowy nuklearnej. Rozmowy mogą zostać wznowione w Wiedniu na początku września - przekazała agencja powołując się na wysokiego rangą urzędnika Unii Europejskiej, który bierze udział w rozmowach na temat ożywienia paktu nuklearnego z 2015 roku.

Negocjator Unii Europejskiej, odpowiedzialny za irańskie dossier nuklearne, Hiszpan Enrique Mora, wziął udział w czwartek w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Teheranie. - Enrique Mora odwiedził Teheran jako przedstawiciel Josepa Borrella, szefa dyplomacji europejskiej i koordynatora wspólnego komitetu JCPOA, umowy zawartej w 2015 roku z Teheranem w sprawie polityki jądrowej – powiedział wysoki rangą urzędnik UE agencji AFP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Poprosił o rozmowę na temat JCPOA, a jego rozmówcą był Hossein Amir Abdollahian, który być może zostanie nowym szefem irańskiej dyplomacji - stwierdził. - Rozmowy były bardzo udane, ponieważ dzięki nim udało się wyrazić obawy, związane z irańską działalnością nuklearną w ostatnich tygodniach - dodał. - Irańczycy powiedzieli mu, że chcą wznowić rozmowy w Wiedniu tak szybko, jak to możliwe - mówił urzędnik. - Powiedzieli także, że są gotowi wrócić do Wiednia, ale nie chcą dyskutować bez efektu. Chcą porozumienia, chcą sukcesu - powiedział.

Urzędnik wyjaśnił, że "Irańczycy muszą najpierw sformować rząd, mianować nowego ministra spraw zagranicznych, a następnie wyznaczyć zespół negocjacyjny do rozmów w Wiedniu". - Negocjacje mogą zostać wznowione na początku września - dodał.

Co przewidywała umowa z 2015 roku?

W negocjacjach nuklearnych uczestniczą delegacje Iranu, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej, natomiast Amerykanie biorą w nich udział pośrednio. Teheran nie zgodził się na obecność delegatów USA przy stole negocjacyjnym.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze, nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Do tej pory odbyło się sześć rund negocjacji w Wiedniu, które nie przybliżyły stron rozmów do odnowienia porozumienia. Data kolejnej rundy nie została wyznaczona.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0/Asemi

Tagi:
Raporty: