Świat

Polski konsul honorowy zatrzymany. Zlecił morderstwo teściowej-miliarderki?

Świat


Francuska policja zatrzymała polskiego konsula honorowego w Monako wraz z małżonką. Para jest podejrzewana o zlecenie brutalnego zabójstwa Helene Pastor, ich odpowiednio teściowej i matki, a zarazem najbogatszej kobiety w tym małym księstwie. Majątek rodziny Pastor jest szacowany na 20 miliardów euro.

W poniedziałek francuska policja przeprowadziła szeroko zakrojone zatrzymania w związku z morderstwem 77-letniej miliarderki. W Nicei, Marsylii i Rennes ujęto łącznie 19 osób. Wśród nich jest córka Helene Pastor, Sylvia, oraz jej mąż Wojciech J., konsul honorowy RP w Monako.

Mord w biały dzień

Miliarderka została postrzelona szóstego maja, jadąc ulicami Nicei. Samochód prowadzony przez jej szofera został zaatakowany przez dwóch strzelców chwilę po wyjechaniu ze szpitala. Miliarderka odwiedzała tam swojego syna, Gildo, który przeszedł zawał.

W ocenie policji była to dobrze zorganizowana zasadzka. Dwóch napastników strzelało ze strzelby i karabinu myśliwskiego. Po wszystkim uciekli. 77-latka z poważnymi i rozległymi obrażeniami trafiła do szpitala. Zmarła po kilkunastu godzinach. Również ciężko ranny szofer zmarł kilka dni później.

Śledztwo jest prowadzone w sprawie "morderstwa zleconego przez zorganizowaną grupę". Istnieje podejrzenie, że wykonawcami egzekucji na bogatej kobiecie byli zawodowcy z włoskiej mafii.

Przeprowadzone w poniedziałek aresztowania wskazują na to, kto mógł być zleceniodawcą. Francuska prokuratura i policja na razie nie podały więcej informacji. Jeszcze we wtorek ma się odbyć konferencja prasowa.

Elita Monako

Konsul honorowy nie jest normalnym pracownikiem polskiej dyplomacji. Najczęściej jest to osoba związana z Polską, o dobrej opinii i wysokiej pozycji w lokalnej społeczności, która dobrowolnie zobowiązuje się pomagać Polakom w swoim mieście czy państwie. Nie otrzymuje za to pensji.

Polski konsul honorowy został zatrzymany przez francuską policjęPadasnieg | Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Wojciech J. jest konsulem honorowym RP w Monako od 2007 roku. Wraz z małżonką należą do klasy wyższej. Cała rodzina Pastor posiada 20 procent wszystkich mieszkań w tym małym księstwie. Wartość ich majątku szacuje się na około 20 miliardów euro.

W 1990 roku zmarł główny twórca majątku rodziny Pastor, Gildo. Zamordowana w maju Helene była jednym z trójki jego dzieci i odziedziczyła fortunę. Sama miała dwójkę dzieci, córkę Sylvię i syna Gildo.

Autor: mk/tr/zp / Źródło: theguardian.com, telegraph.co.uk