Szczelnie zapełniony londyński Trafalgar Square, tłumy na głównej ulicy Dublinu - mieszkający na Wyspach Brytyjskich Polacy tłumnie żegnali w niedzielę Marię i Lecha Kaczyńskich.
Około 7 tys. Polaków szczelnie wypełniło londyński Trafalgar Square, żeby obejrzeć na telebimie transmisję z uroczystości pogrzebowych prezydenckiej pary w Krakowie.
Wiele osób przyszło z flagami. Niektórzy przynieśli kwiaty, które składano pod mównicą. Porządku pilnowali harcerze i wolontariusze. Solidarność z Polakami w dniach żałoby narodowej przyszli okazać również przedstawiciele społeczności rosyjskiej zamieszkałej w Londynie.
Nie możemy zapomnieć po co prezydent Lech Kaczyński poleciał do Katynia i dlaczego jest to wyjątkowe miejsce w historii Polski. Richard Barnes, wiceburmistrz Londynu
Na Trafalgar Square obecny był również minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Miliband. Oświadczył on, że "miejsce Polski w Europie jest scementowane prawnie i scementowane w naszych sercach".
Harcerze: Żegnamy go naszym harcerskim "Czuwaj"
Z kolei Anna Gębska, harcmistrzyni Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju, w imieniu harcerzy pożegnała ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego mówiąc, iż całe życie pozostał wierny przyrzeczeniu harcerskiemu złożonemu w Białymstoku w wieku 13 lat.
- Harcerstwo było dla niego stylem życia. Będzie nam brakowało jego dobrej rady, gawędy, uścisku dłoni i uśmiechu. Żegnamy go naszym harcerskim "Czuwaj" - powiedziała Gębska.
Ambasador RP w Londynie Barbara Tuge-Erecińska - nazywając katastrofę pod Smoleńskiem "wyrwą w strukturach państwa" - podziękowała królowej Elżbiecie II, rządowi i brytyjskiemu społeczeństwu za zrozumienie okazane w dniach po tragedii.
Irlandia: Polonia pożegnała w Dublinie prezydenta Kaczyńskiego
Również Polacy mieszkający w Irlandii żegnali w niedzielę prezydenta Polski oraz wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie. O godzinie 12 irlandzka Polonia tłumnie stawiła się na głównej ulicy irlandzkiej stolicy O'Connel Street.
Ulica na ten czas została zamknięta przez policję. Po odczytaniu nazwisk wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie, pochód przy rytmie werbla i w asyście przedstawicieli konnej policji udał się na Marrion Square. W uroczystości, oprócz irlandzkiej Polonii, wzięli udział przedstawiciele irlandzkiego rządu, ambasador RP Tadeusz Szumowski i członkowie najważniejszych partii.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN, fot. internauta Tomasz