Politico: Biden uważa, że dni Netanjahu są policzone

Źródło:
PAP, politico.com
Sasnal: Netanjahu ma osobiste motywacje, które skłaniają go do bardziej radykalnego działania
Sasnal: Netanjahu ma osobiste motywacje, które skłaniają go do bardziej radykalnego działania
TVN24
Sasnal: Netanjahu ma osobiste motywacje, które skłaniają go do bardziej radykalnego działaniaTVN24

Benjamin Netanjahu jest najdłużej urzędującym premierem Izraela. Prezydent USA Joe Biden i jego doradcy uważają jednak, że dni izraelskiego premiera są policzone - donosi w czwartkowej publikacji portal Politico. Biden miał zasugerować Netanjahu w jednej z rozmów, by zastanowił się, "jakich rad udzielić swojemu następcy".

Według Politico, prawdopodobieństwo rychłego końca politycznej kariery izraelskiego premiera było omawiane przez Joe Bidena i jego doradców podczas dyskusji w Białym Domu. Prezydent USA miał też przekazać tę ocenę Benjaminowi Netanjahu w jednej z rozmów telefonicznych po swojej niedawnej wizycie w Izraelu. Miał wtedy sugerować swojemu rozmówcy, że powinien zastanowić się, jakich rad udzielić swojemu następcy.

Odejście po pierwszej fazie operacji

Byli i obecni przedstawiciele administracji powiedzieli Politico, że w Białym Domu panuje opinia, iż Netanjahu - obwiniany o dopuszczenie do ataku Hamasu 7 października oraz stojący w ogniu międzynarodowej krytyki ze względu na brutalność działań Izraela w Strefie Gazy - nie przetrwa na stanowisku dłużej niż kilka miesięcy. Odejdzie, kiedy skończy się pierwsza faza operacji wojskowych.

- W społeczeństwie izraelskim musi dojść do rozliczenia tego, co się stało. Ostatecznie odpowiedzialność spada na biurko premiera - powiedział anonimowy oficjel.

CZYTAJ: Biden rozmawiał z przywódcami Izraela i Egiptu. Naciskał na ochronę cywilów w Strefie Gazy

Ukryta sugestia

Według Politico, podczas październikowej wizyty w Izraelu Biden przestrzegł Netanjahu przed eskalacją konfliktu, zmierzającą do rozszerzenia wojny na sąsiednie państwa. Doradził mu skupienie się na rozwiązaniu dwupaństwowym konfliktu z Palestyńczykami oraz ostrożność, jeśli chodzi o kroki wykraczające poza "dekapitację" Hamasu, w tym jakąkolwiek okupację Strefy Gazy.

W pewnym momencie podróży Biden poradził również Netanjahu, aby rozważył scenariusz, jaki zostawia swojemu następcy – co stanowiło ukrytą sugestię, że szef izraelskiego rządu może nie sprawować władzy przez cały czas, prawdopodobnie długotrwałego konfliktu (Izraela z Hamasem - red.) - pisze Politico.

Rzeczniczka zaprzecza

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson zaprzeczyła, by polityczna przyszłość Netanjahu była przedmiotem rozmów w Białym Domu, dodając, że administracja skupiona jest na obecnym kryzysie.

Portal Politico zaznaczył jednak, że niepewna pozycja Netanjahu u władzy jest zawsze "w tle" podczas wewnętrznych rozmów administracji Bidena na temat Bliskiego Wschodu, a przedstawiciele amerykańskiej administracji rozmawiają na temat działań wojennych z szerokim gronem polityków w Izraelu, w tym z opozycją.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: PAP, politico.com

Tagi:
Raporty: