Polacy ustalili wiek matki wszystkich ludzi


Pramatka Ewa, od której pochodzą współcześni ludzie, żyła 200 tysięcy lat temu - dowodzą wyniki badań opublikowane w "Theoretical Population Biology". Badania prowadzone były przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i z Rice University w Teksasie.

Naukowcy przeprowadzili badania statystyczne, w których przeanalizowali 10 modeli matematycznych, zaprojektowanych do ustalenia czasu, w którym żyła "pramatka Ewa".

Wprowadzono do nich różne teoretyczne założenia dotyczących między innymi migracji i rozprzestrzeniania się ludzi na Ziemi. Dzięki temu otrzymano przypuszczalną datę życia pramatki wszystkich ludzi.

Matka części komórki

Popularni nazywana "pramatką Ewą" dla genetyków jest" Ewą mitochondrialną". Nazwa ta pochodzi od sposobu określenia jej wieku w badaniach naukowych, do których wykorzystano geny zawarte w ludzkich mitochondriach (element każdej ludzkiej komórki).

Materiał genetyczny obecny w mitochondriach dziedziczy się inaczej niż ten zawarty w jądrze samej komórki. Geny jądra (DNA) otrzymujemy po obojgu rodzicach, podczas gdy DNA mitochondrialne (mtDNA) - tylko po matce.

Łatwiejsza droga

Genom w mitochondriach jest prostszy od genomu w jądrze komórkowym. Ten pierwszy zawiera kilkadziesiąt genów a ten drugi aż 20 tysięcy. Poszukiwanie podobieństw i różnic pośród genów z jądra byłoby sporym obciążeniem nawet dla najszybszych superkomputerów.

Dlatego naukowcy skupiają się na mitochondriach. Oprócz 37 genów, które rzadko się zmieniają, mitochondria zawierają obszar "hiper-zmienności". Zmienia się on na tyle szybko, że można go użyć jako swoistego zegara do odmierzania czasu.

Dzięki niemu można ustalić, kiedy zachodziły kluczowe mutacje i w rezultacie, kiedy żyła pramatka Ewa.

Źródło: PAP, tvn24.pl