8 sierpnia w Dniu Solidarności z Tybetem, na całym świecie odbyły się antychińskie demonstracje. Do tragicznego zdarzenia doszło w Turcji, gdzie przed chińską ambasadą jeden z protestujących oblał się benzyną i podpalił.
Mężczyzna zrobił to na znak protestu przeciwko ograniczaniu praw Ujgurów - ludu zamieszkującego północno-zachodnie Chiny. Przewieziono go do szpitala, jednak nie wiadomo w jakim znajduje się stanie.
Protestowali też w Warszawie
Solidarność z Tybetem demonstrowali również Polacy.
Około 200 osób zebrało się przed ambasadą Chin w Warszawie. Manifestacja odbywała się pod hasłem "Alternatywne otwarcie Igrzysk Olimpijskich".
- Nie trzeba bojkotować Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, aby pokazać nasz sprzeciw wobec kryzysu praw człowieka w Chinach i wobec hipokryzji świata, który zgodził się na to, aby największe sportowe wydarzenie odbyło się w kraju, w którym nie ma wolności - mówili uczestnicy pikiety.
Protestujący, wśród których przeważali młodzi ludzie, powiewali tybetańskimi flagami z hasłami "Wolny Tybet", "Obudzić Chiny", "Ani Pekin, ani Waszyngton. Dość hipokryzji Zachodu".
Grupa artystów ze stowarzyszenia Komuna Otwock, zajmującego się m.in. organizowaniem spektakli, urządziła uliczny happening nawiązujący do rozpoczętych w piątek w Pekinie Igrzysk Olimpijskich. Za "pędzel" do narysowania pięciu kół olimpiskich posłużyła im przebrana w biały kombinezon jedna z osób.
Wieczorem przed ambasadą zapłonęły znicze i świece.
- Nie protestujemy przeciwko samym igrzyskom, mamy nadzieję, że zmienią one w jakiś sposób ten kraj. Kluczową rzeczą jest dla nas, aby dotarł do Chińczyków przekaz, który nie będzie blokowany przez reżim - powiedział Witek Hebanowski z Fundacji "Inna Przestrzeń", jednego z organizatorów manifestacji.
Flagi Tybetu w całej Polsce
W różnych miejscach kraju pojawiły się tybetańskie flagi. Jedna z nich zawisła na Giewoncie, inną grupa ludzi wymalowała na lublińskim asfalcie, a jeszcze inną wciągnięto na blisko 100-metrową Iglicę we Wrocławiu.
Również we Wrocławiu przy pomniku upamiętniającym krwawe stłumienie protestu studentów na placu Tienanmen w 1989 r. zapłonęły świece.
Z kolei w Łodzi otwarto wystawę "Druga strona medalu - artyści na rzecz Tybetu" a w Krakowie zorganizowano pokaz filmów dotyczących Tybetu.
Źródło: PAP, tvn24.pl