Pluton zmienia kolor, a znajdujące się na jego powierzchni pola azotowego lodu zmieniają kształt - to wszystko udało się ustalić dzięki zdjęciom zrobionym przez teleskop Hubble'a.
Zdjęcia wykonane przez Hubble'a pokazały, że powierzchnia Plutona jest w chwili obecnej o 20-30 proc. bardziej czerwona niż w ciągu poprzednich dziesięcioleci.
Widok tych zmian, tak dużych i tak szybkich, jest nieco zaskakujący. To jest bez precedensu Marc Buie, astronom
Na zdjęciach widać też, że pola lodowe złożone z zestalonego azotu w jednych rejonach zanikają, a w innych rozszerzają się. Na dodatek, na półkuli północnej stają się one jaśniejsze, a na południowej ciemniejsze.
Niezrozumiałe zmiany
Astronomowie uważają, że powierzchnia Plutona zmienia się bardziej niż inne ciała w Układzie Słonecznym. I jest to nie do końca zrozumiałe.
Zwłaszcza, że pory roku na Plutonie zmieniają się bardzo wolno - co ok. 120 lat ziemskich. Pluton potrzebuje aż ponad 248 lat ziemskich, aby wykonać jedno okrążenie wokół Słońca.
Bez precedensu
- Widok tych zmian, tak dużych i tak szybkich, jest nieco zaskakujący. To jest bez precedensu - powiedział astronom Marc Buie z Southwest Research Institute w Boulder, w stanie Kolorado. Naukowiec dodał, że fotografowany z Ziemi Pluton w latach 1954-2000 nie zmieniał koloru. To się jednak zaczęło zmieniać. Jednak w 2002 roku zmiany ustabilizowały się.
Jak powiedział naukowiec, zmiany wykrył już wtedy. Swojego odkrycia nie opublikował, bo obawiał się, że popełnił pomyłkę lub, że zawiodła aparatura teleskopu. Jednak wykonane w tym samym czasie zdjęcia satelity Plutona - Charona nie wykazały żadnych zmian i Buie zdecydował się na ujawnienie swych ustaleń.
Dlaczego tak szybko?
Astronom powiedział, że problemem nie jest tutaj ustalenie przyczyny zmian, a ustalenie ich szybkości.
Na Plutonie jest dużo metanu, który zawiera atomy węgla i wodoru. Wodór jest uwalniany przez strumienie zjonizowanych cząstek wysyłanych przez Słońce, tzw. wiatr słoneczny. Pozostaje węgiel, który nadaje otoczeniu czerwonawo czarny kolor.
Naukowcy nie potrafią też wyjaśnić zaskakujących zmian gęstości i obszaru pól azotowego lodu. Temperatura na Plutonie wynosi ok. minus 230 st. Celsjusza, przy czym na obszarach ciemniejszych jest o ok. 17 st. wyższa.
Bardzo długi okres obiegu Plutona wokół Słońca powoduje, że naukowcy nie wiedzą, jakie panują na nim warunki gdy znajduje się najdalej od Słońca. Ostatni taki okres nastąpił w 1870 r., czyli na kilkadziesiąt lat przed odkryciem Plutona.
Niby-planeta
Pluton w 2006 r. z powodu niewielkich rozmiarów stracił status "pełnoprawnej" planety. Pluton został uznany za "planetę-karła", z czym nie wszyscy się zgadzają.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nasa.gov