TVN24 | Świat

Londyn o "poważnej propozycji", Berlin chce rozmawiać, Paryż "zadowolony"

TVN24 | Świat

Autor:
momo\kwoj
Źródło:
PAP

Plan pokojowy Donalda Trumpa dla Bliskiego Wschodu to "poważna propozycja" - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji. Minister spraw zagranicznych Niemiec zaznaczył, że tylko akceptowalne dla obu stron rozwiązanie może doprowadzić do trwałego pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Prezydent USA Donald Trump w ogłoszonym we wtorek planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu wzywa do utworzenia dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny. Palestyńską stolicą miałaby być Jerozolima Wschodnia. Terytoria palestyńskie miałyby zostać powiększone dwukrotnie, ale Izrael uzyskałby pełną suwerenność nad żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu Jordanu. Projekt zakłada też zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych przez Izrael. Plan przewiduje także całkowitą demilitaryzację Palestyńczyków.

"Poważna propozycja"

W wydanym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab określił plan prezydenta USA jako "poważną propozycję" i podkreślił, że porozumienie pokojowe między Izraelczykami i Palestyńczykami, prowadzące do pokojowego współistnienia, mogłoby uwolnić potencjał całego regionu i dać obu stronom szansę na lepszą przyszłość. "Tylko przywódcy Izraela i terytoriów palestyńskich mogą rozstrzygnąć, czy propozycje te mogą zaspokoić potrzeby i aspiracje reprezentowanych przez nich narodów. Zachęcamy ich do rzeczywistego i uczciwego rozważenia tych planów i zbadania, czy mogą one okazać się pierwszym krokiem na drodze powrotnej do negocjacji" - napisał szef brytyjskiej dyplomacji.

Wcześniej brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał telefonicznie z Trumpem, m.in. na temat planu dla Bliskiego Wschodu. - Przywódcy omówili amerykańską propozycję dotyczącą pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami, która może okazać się pozytywnym krokiem naprzód - oświadczył rzecznik Johnsona.

Mapę związaną ze swoim planem Donald Trump zamieścił na TwitterzeTwitter/@realDonaldTrump

Paryż przyjmuje plan Trumpa "z zadowoleniem"

"Francja z zadowoleniem przyjmuje wysiłki prezydenta Trumpa i uważnie przestudiuje program pokojowy, który przedstawił" - czytamy w oświadczeniu francuskiego MSZ.

Jego rzeczniczka zakomunikowała, że resort potwierdził również dążenie Francji do tzw. rozwiązania dwupaństwowego dla Izraela i Palestyny, "z poszanowaniem zasad prawa międzynarodowego" i parametrów uzgodnionych na szczeblu międzynarodowym "w celu ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju na Bliskim Wschodzie".

Berlin się przygląda

- Dawno zapowiadana propozycja USA została ogłoszona - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jak dodał, bliskowschodni plan pokojowy przedstawiony przez prezydenta Trumpa porusza wiele kwestii, którymi Berlin będzie się intensywnie zajmował wraz z partnerami z UE. - Dotyczą one między innymi zaangażowania stron konfliktu w proces negocjacji oraz tego, jak propozycja Białego Domu odnosi się do międzynarodowych norm i stanowisk prawnych - wskazał w swym oświadczeniu niemiecki minister.

Szef niemieckiej dyplomacji zaznaczył przy tym, że tylko akceptowalne dla obu stron rozwiązanie może doprowadzić do trwałego pokoju między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Źródło: PAP

Autor:momo\kwoj

Tagi:
Raporty: