Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 21 lipca

Źródło:
PAP
Protesty w Izraelu
Protesty w IzraeluTVN24
wideo 2/3
Protesty w IzraeluTVN24

Wagnerowcy ćwiczą przy granicy z Polską, nie żyje "najsłynniejszy haker na świecie", z kolei polscy siatkarze wygrali z Brazylią w ćwierćfinale Ligi Narodów. Oto pięć rzeczy, które trzeba dziś wiedzieć.

1. Relacje USA-Izrael wystawione na próbę

Amerykańsko-izraelskie relacje od lat mają specjalny status. Izrael od dekad jest uznawany za jedyną prozachodnią demokrację w regionie i partnera Amerykanów w walce z terroryzmem. Jednak zaufanie do sojusznika jest teraz wystawione na próbę.

Reforma sądownictwa proponowana przez rząd Benjamina Netanjahu uderza w wartości demokratyczne, czyli w to, co oba państwa dotąd tak mocno łączyło.

2. Bojownicy Grupy Wagnera przy granicy z Polską

Musimy zwiększyć ochronę naszych granic. Unia Europejska musi być przygotowana, aby odpowiednio zareagować, jeżeli jakiekolwiek wrogie działania by się pojawiły - mówił w czwartek podsekretarz stanu w polskim MSZ Paweł Jabłoński po zakończeniu obrad ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty w Brukseli, na którym przekazał informację o zwiększonej aktywności Grupy Wagnera na Białorusi.

Grupa Wagnera na BiałorusiReuters

- Jeśli mamy obecność na Białorusi zorganizowanych grup paramilitarnych czy militarnych, to ryzyko różnego rodzaju prowokacji wzrasta - dodał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Obawy o działania prowokacyjne z użyciem Grupy Wagnera

3. Sprawa pani Joanny. Policja pokazała nagrania

Komendant główny policji Jarosław Szymczyk zaprezentował nagrania, na których zarejestrowano wezwanie pogotowia do pani Joanny przez jej lekarkę oraz przyjęcie zgłoszenia w tej sprawie przez policję.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa pani Joanny. Policja pokazała nagrania

Na pytanie TVN24 o czynności dokonane przez policję w szpitalu, Szymczyk powiedział, że "jest to normalna procedura w przypadku osób, co do których mamy podejrzenie, że chcą targnąć się na własne życie".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sprawa Joanny z Krakowa a działania policji

- Dziś tylko upewniłam się, że policja urządziła na mnie polowanie w związku z aborcją. Nigdy nie mówiłam, że mój nastrój jest związany z aborcją. Wykonałam ją ponad tydzień przed telefonem do lekarki - skomentowała w wywiadzie czwartkową konferencję prasową policji pani Joanna.

Jej pełnomocniczka zapowiedziała złożenie zawiadomienia do prokuratury w związku z działaniami policji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pani Joanna: upewniłam się, że policja urządziła na mnie polowanie

4. Nie żyje "najsłynniejszy haker na świecie"

Kevin Mitnick, haker będący obiektem długotrwałej obławy Federalnego Biura Śledczego w latach 90., która uczyniła go najbardziej znanym cyberprzestępcą w Stanach Zjednoczonych, zmarł 16 lipca.

O jego śmierci doniosły w czwartek amerykańskie media. "Najsłynniejszy haker na świecie" - jak określał sam siebie - lub "komputerowy terrorysta" - jak nazywał go Departament Sprawiedliwości USA - miał 59 lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker na świecie miał 59 lat

5. Polscy siatkarze zagrają o medale Ligi Narodów

Polscy siatkarze wygrali z Brazylią 3:0 (26:24, 25:21, 25:20) w ćwierćfinale Ligi Narodów w Gdańsku i po raz czwarty z rzędu awansowali do strefy medalowej. Największym atutem biało-czerwonych była zagrywka, którą zdobyli dziewięć punktów wobec pięciu w wykonaniu "Canarinhos", a także blok, którym punktowali dziesięciokrotnie.

Podopieczni Grbica w sobotę staną przed szansą wywalczenia czwartego medalu tych rozgrywek. W swoim dorobku mają srebrny i dwa brązowe. Półfinałowe starcie biało-czerwonych z Japonią zaplanowano na sobotę na godz. 17. Trzy godziny później Amerykanie zmierzą się z Włochami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brazylia rozbita. Polacy zagrają o medale Ligi Narodów

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP