Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 14 czerwca

Źródło:
PAP

Były prezydent USA Donald Trump został formalnie postawiony w stan oskarżenia. Jewgienij Prigożyn nie wyklucza wycofania z Ukrainy swoich bojowników z Grupy Wagnera. Świętowanie przez kibiców mistrzostwa NBA zdobytego przez drużynę Denver Nuggets zakończyło się strzelaniną. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Grupa Wagnera może wycofać się z Ukrainy

Szef najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że "nie jest pewien", czy jego formacja zostanie w Ukrainie po zdobyciu Bachmutu w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera.

Wagnerowcy brali aktywny udział w wielomiesięcznych walkach o to miasto, przekazując w czerwcu swoje pozycje oddziałom regularnej rosyjskiej armii.

2. Trump usłyszał zarzuty

Były prezydent USA Donald Trump został formalnie postawiony w stan oskarżenia w sądzie federalnym w Miami w związku zarzutami przetrzymywania tajnych dokumentów po opuszczeniu Białego Domu.

Trump usłyszał 37 zarzutów dotyczących umyślnego przetrzymywania tajemnic dotyczących bezpieczeństwa narodowego, zmowy i utrudniania śledztwa. Nie przyznał się do winy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump formalnie oskarżony, nie przyznał się do winy

3. Łowcy pedofilów zatrzymali Artura B. w centrum Krakowa

Łowcy pedofili i krakowska policja zatrzymali 56-letniego Artura B. Pomogła im w tym prowokacja. Mężczyzna jest podejrzewany między innymi o zaczepianie małoletnich w miejscach publicznych, zmuszanie do czynności seksualnych i przesyłanie im pornograficznych zdjęć.

Informacje o zatrzymaniu podały dwie fundacje, które działają na rzecz dzieci. Podejrzewany został zatrzymany w centrum Krakowa. Myśląc, że rozmawia przez internet z 12-latką, Artur B. przyszedł w umówione miejsce spotkania i przyniósł obiecany rzekomej nastolatce telefon.

4. Niepewna przyszłość dzieci odnalezionych w dżungli

Kolumbijscy urzędnicy prowadzą rozmowy z członkami rodzin dzieci, które po katastrofie samolotu w amazońskiej dżungli przeżyły niemal 40 dni w puszczy tropikalnej. Starają się ustalić, kto powinien się nimi opiekować.

Kolumbijskie media podają, że wobec oskarżeń wobec ojca dwójki dzieci o przemoc domową "wśród krewnych odnalezionych dzieci rozpoczęła się walka o opiekę nad nimi". W niedzielę Narciso Mucutuy, dziadek dwójki najmłodszych dzieci, oświadczył, że Manuel Ranoque, ich ojciec, stosował przemoc domową wobec ich matki, Magdaleny. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Co się stanie z odnalezionymi w dżungli dziećmi?

5. Strzelanina w Denver po zdobyciu mistrzostwa NBA przez Nuggets

Koszykarze Denver Nuggets rozegrali znakomity sezon, a w finałach NBA pokonali Miami Heat 4-1 i wywalczyli pierwszy w historii klubu tytuł. Jednak podczas świętowania przez kibiców na ulicach miasta doszło do strzelaniny, w wyniku której obrażenia odniosło dziesięć osób, z czego trzy znajdują się w stanie krytycznym.

Do zdarzenia doszło około półtora kilometra od hali Ball Center. Jak informują serwis "The Ahtletic" i stacja CBS Sports, strzelanina miała miejsce około godziny 00.30 czasu lokalnego, prawie 3,5 godziny po zakończeniu spotkania.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP