Petersburg. Policja szukała "opozycjonistów i zagranicznych agentów". Przerwała promocję wydanej po polsku książki

Źródło:
PAP
Petersburg w Rosji
Petersburg w Rosji
Reuters Archive
Rosja. Petersburg na nagraniach archiwalnychReuters Archive

W Petersburgu policja przerwała spotkanie autorskie Iriny Flige, podczas którego rozmawiano o polskim wydania jej książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń", poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Na sali był obecny między innymi Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.

Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu. Policja sprawdziła dokumenty wszystkich obecnych na sali, a także zarekwirowała jeden egzemplarz książki - przekazał konsul. Jak dodał, funkcjonariusze twierdzili, że szukali na sali "opozycjonistów i zagranicznych agentów".

Również kremlowskie media, które pojawiły się wraz z policją, sugerowały, że w Interiernym Teatrze, gdzie miała miejsce prezentacja książki, odbywa się "zorganizowane przez polskich dyplomatów spotkanie rosyjskiej opozycji" - dodał konsul. Po godzinie policjanci opuścili teatr, spisując wcześniej dane wszystkich zebranych tam osób.

Promocja książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń" Iriny Flige

Irina Flige to badaczka zbrodni stalinowskich i przewodnicząca petersburskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał. Ta organizacja powstała w 1987 r. Od początku zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR oraz zbrodni stalinowskich, a także obroną praw człowieka we współczesnej Rosji. W 2022 r. organizacja została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. W grudniu 2021 r. władze rosyjskie nakazały likwidację Memoriału. Wcześniej organizacji nadano w Rosji status "zagranicznego agenta". Zgodnie z tamtejszym prawem osoby powiązane z "zagranicznymi agentami mają zakaz nauczania w publicznych szkołach i na uczelniach, prowadzenia działalności twórczej ze wsparciem budżetu państwa czy udziału w przetargach organizowanych przez instytucje publicznych.

Polskie tłumaczenie książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń" wydano przy współudziale Instytutu Polskiego w Petersburgu i Centrum im. Mieroszewskiego.

Logo Stowarzyszenia "Memoriał"Materiały prasowe

W czasach stalinowskiego wielkiego terroru (1934-1941) uroczysko w położonym ok. 400 km na północny wschód od Petersburga Sandarmochu było miejscem masowych rozstrzeliwań i pochówków więźniów, mieszkańców Karelii oraz przymusowych przesiedleńców i ofiar operacji narodowościowych (w tym tzw. operacji polskiej). W egzekucjach zginęło ok. sześć tys. osób różnych narodowości i wyznań, w tym co najmniej 240 Polaków. Stowarzyszenie Memoriał organizuje co roku w Sandarmochu uroczystości poświęcone ofiarom staliznizmu.

Autorka/Autor:pp//mrz, adso

Źródło: PAP