Pervez Musharraf nie żyje. Były prezydent Pakistanu zmarł po długiej chorobie

Autor:
akr/adso
Źródło:
Reuters

Pervez Musharraf - były prezydent Pakistanu - zmarł po długiej chorobie w szpitalu w Dubaju - poinformowały w niedzielę pakistańskie media. Doniesienia o jego śmierci potwierdziła również pakistańska armia. Generał miał 79 lat.

Pervez Musharraf - szef sztabu generalnego pakistańskiej armii od 1998 roku - przejął władzę w kraju rok później po bezkrwawym zamachu stanu i dzierżył ją niemal dekadę. W latach 2001-2008 był prezydentem. W czasie jego rządów Pakistan rozwijał się gospodarczo w bardzo szybkim tempie. Sam generał próbował zaszczepić na gruncie konserwatywnego społeczeństwa liberalne wartości - pisze Reuters.

Przez wiele lat Musharraf cieszył się silnym poparciem. Jednak jego brutalne wykorzystywanie wojska do tłumienia sprzeciwu, a także ciągłe wspieranie Stanów Zjednoczonych w walce z al-Kaidą i afgańskimi talibami ostatecznie doprowadziło do jego upadku - wskazuje agencja.

Musharraf zmarł po długiej chorobie

79-letni Pervez Musharraf zmarł w szpitalu w Dubaju po długiej chorobie - poinformowały w niedzielę pakistańskie media. Kilka ostatnich lat przebywał za granicą po dobrowolnym opuszczeniu kraju.

Śmierć byłego prezydenta potwierdziło wojsko. Dodano, że dowódcy pakistańskiej armii, marynarki wojennej i sił powietrznych złożyli kondolencje jego rodzinie.

Informację o śmierci Musharrafa potwierdziła również misja dyplomatyczna Pakistanu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. - Mogę potwierdzić, że zmarł dziś rano – powiedziała Reutersowi Shazia Siraj, rzeczniczka konsulatu Pakistanu w Dubaju i ambasady w Abu Zabi. Dodała, że misja jest w kontakcie z rodziną generała.

Pervez MusharrafGetty Images
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości