"Nowy, prawdziwie europejski system azylowy". Europarlament daje zielone światło do rozmów


Parament Europejski opowiedział się w czwartek za rozpoczęciem rozmów z krajami członkowskimi w sprawie reformy systemu azylowego w Unii Europejskiej. Jeśli zmiany w przepisach zostaną przyjęte, osoby, które ubiegają się o azyl będą przekazywane do różnych krajów Unii.

Kraje, które odmówią przyjmowania azylantów – jak podkreśla Parlament Europejski - będą zagrożone utratą funduszy europejskich.

Wedle obecnego systemu pierwszy kraj Unii Europejskiej, w którym znajdzie się uchodźca ubiegający się o azyl, musi rozpocząć odpowiednie procedury administracyjne i jeśli taka osoba kwalifikuje się do otrzymania statusu azylanta, musi jej ten status przyznać.

Według Parlamentu Europejskiego stawia to w trudnej sytuacji kraje z zewnętrzną granicą Unii, do których dociera najwięcej uchodźców.

Po reformie państwo, do którego przybywa osoba ubiegająca się o azyl, nie byłoby już automatycznie i wyłącznie odpowiedzialne za rozpatrzenie jej wniosku. Zamiast tego osoby ubiegające się o azyl byłyby rozmieszczane we wszystkich krajach Unii "automatycznie i szybko".

Za takimi rozwiązaniami w czwartek opowiedziało się 390 europosłów, 175 było przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

Mandat negocjacyjny

Parlament przyjął w ten sposób tak zwany mandat negocjacyjny, a parlamentarni negocjatorzy mogą rozpocząć rozmowy z rządami państw UE, gdy tylko kraje członkowskie osiągną wspólne stanowisko w tej sprawie.

Jak wskazuje Parlament Europejski, proponowane zmiany w tak zwanych przepisach dublińskich mają na celu "zlikwidowanie słabości obecnego systemu i zapewnienie, że państwa Unii Europejskiej przyjmą odpowiedzialność, akceptując sprawiedliwe rozmieszczenie osób ubiegających się o azyl w Unii Europejskiej".

- Ponieważ Parlament Europejski jest gotowy do rozpoczęcia negocjacji, wzywam Radę Unii Europejskiej do jak najszybszego przyjęcia wspólnego stanowiska, co umożliwi rozpoczęcie negocjacji trójstronnych i jak najszybsze wprowadzenie w życie dobrze funkcjonującego, nowego, prawdziwie europejskiego systemu azylowego – powiedziała w czwartek europosłanka Cecilia Wikstroem (ALDE), odpowiedzialna za prace nad reformą systemu azylowego.

Rozporządzenie dublińskie jest prawem Unii określającym, które państwo unijne jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Prawo do ubiegania się o azyl jest określone w konwencji genewskiej, podpisanej przez wszystkie państwa członkowskie UE i włączonej do traktatów Unii Europejskiej.

Decyzja Komisji do spraw Wolności Obywatelskich o zgodzie na rozpoczęcie rozmów z krajami członkowskimi w ramach Rady Unii Europejskiej została ogłoszona podczas otwarcia sesji w Strasburgu w poniedziałek. Ponieważ do wtorku o północy ponad 76 posłów sprzeciwiło się tej decyzji, głosowanie nad mandatem dodano do czwartkowego porządku obrad.

Autor: JZ, mart//kg / Źródło: PAP

Raporty: