Parlament Europejski odroczył udzielenie absolutorium Radzie. W tle sprawa Ukrainy

Źródło:
PAP
Ukraina po zmasowanym ataku Rosjan. Elektrociepłownia pod Kijowem całkowicie zniszczona
Ukraina po zmasowanym ataku Rosjan. Elektrociepłownia pod Kijowem całkowicie zniszczona
TVN24
Ukraina po zmasowanym ataku Rosjan. Elektrociepłownia pod Kijowem całkowicie zniszczona TVN24

Parlament Europejski odmówił udzielenia absolutorium Radzie Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej. Na wniosek belgijskiego europosła Guya Verhofstadta podjęcie tej decyzji ma być zawieszone do czasu przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. - My, Europejczycy zapraszamy ich, by wstąpili do Unii Europejskiej, ale nie jesteśmy w stanie tego zrealizować - mówił Belg.

Europarlament w czwartek zatwierdzał sprawozdania finansowe za 2022 rok instytucjom i agencjom UE. 515 posłów zagłosowało jednak za odroczeniem głosowania nad absolutorium dla Rady Unii Europejskiej (organ ministrów z krajów członkowskich) i Rady Europejskiej (w ramach której obradują szefowie państw i rządów). 62 eurodeputowanych było przeciwko, 20 wstrzymało się od głosu.

Wniosek o odroczenie głosowania nad absolutorium dla Rady UE i RE złożył europoseł z liberalnej grupy Odnowić Europę i były premier Belgii Guy Verhofstadt. Apelował, by decyzję tę zawiesić do czasu przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej Patriot.

Jak podkreślał, postawa Rady wobec Ukrainy jest "skandaliczna". - Od 20 dni Rosjanie przeprowadzają ataki na ukraińskie miasta, szpitale, elektrownie, bloki mieszkalne. To jest skandaliczne, że Europa otwiera szeroko ramiona dla Ukrainy, ale Rada Europejska nie jest nawet w stanie wysłać systemów obrony przeciwlotniczej, by Ukraińcy mogli bronić swoich miast - powiedział.

Verhofstadt: mamy 100 systemów Patriot w Europie, Ukraińcy proszą o siedem

- Łącznie jest, jak powiedział nam (szef unijnej dyplomacji Josep - red.) Borrell, 100 systemów Patriot w Europie. Oni proszą o siedem, by chronić swoje miasta. A my, Europejczycy zapraszamy ich, by wstąpili do Unii Europejskiej, ale nie jesteśmy w stanie tego (dostarczenia systemów Patriot - red.) zrealizować - mówił Belg.

Formalnie głosowanie zostało zawieszone do kolejnego posiedzenia izby 22-25 kwietnia w Strasburgu.

Zawieszenie absolutorium nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi dla Rady, wywrze jednak presję na stolice w kwestii wsparcia dla Ukrainy.

Autorka/Autor:mjz/ft

Źródło: PAP