Nie można oglądać rzeczywistości "z balkonu albo w telewizji" - zaznaczył papież Franciszek w przesłaniu do uczestników zjazdu katolickiego ruchu Komunia i Wyzwolenie we włoskim Rimini. Orędzie papieża na tegoroczne spotkanie zostało odczytane przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina.
W niedzielnym przesłaniu Franciszek zauważył, że jednym z ograniczeń współczesnych społeczeństw jest brak pamięci i "pozbywanie się, niczym zbędnego i dużego ciężaru, tego, co było przed nami".
Franciszek wezwał chrześcijan, by unikali "duchowej choroby Alzheimera", którą zdaniem papieża jest zapominanie przez osoby ochrzczone o osobistych relacjach z Bogiem i o Bożej miłości.
- Jeśli zapominamy o naszym spotkaniu z Panem, nie jesteśmy już niczego pewni i ogarnia nas strach, który blokuje każdy nasz ruch - zauważył. - Pomyślmy o edukacji; jak można mieć nadzieję na wychowanie nowych pokoleń bez pamięci? Jak można myśleć o budowie przyszłości bez zajmowania stanowiska wobec historii, która stworzyła naszą teraźniejszość? - wskazywał. - Jeśli porzucimy bezpieczny port naszej relacji z Ojcem, jesteśmy wydani na pastwę kaprysów i zachcianek chwili, stajemy się niewolnikami 'nieskończonych fałszów', które obiecują Księżyc, ale pozostawiają nas rozczarowanymi i smutnymi, a także spazmatycznych poszukiwań czegoś, co wypełni pustkę serca - zaznaczył w swoim przesłaniu.
"Nie wolno nam patrzeć na rzeczywistość z balkonu"
Papież wskazał, że nie można ulec strachowi z powodu zmęczenia i cierpienia, które - jak przypomniał - "stanowią część drogi". - Nie wolno nam patrzeć na rzeczywistość z balkonu, nie możemy też, siedząc wygodnie na kanapie, oglądać świat w telewizji - podkreślił Franciszek. Wyraził przekonanie, że tylko oglądając świat naprawdę, można dostrzec szansę w "epokowych zmianach, w jakich jesteśmy zanurzeni". W opinii papieża pospieszny rytm życia grozi utratą z pola widzenia jego prawdziwych aspektów.
- Wydaje się, że wszystko po nas spływa - dodał. W ten sposób - ocenił Franciszek - "życie rozpada się na kawałki i może się wyjałowić".
Zjazd przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa
28. edycja Meetingu Przyjaźni Między Narodami, zorganizowana w Rimini przez ruch Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberazione) rozpoczęła się w niedzielę przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa w związku z utrzymującym się zagrożeniem terrorystycznym. Gościem zjazdu będzie między innymi premier Włoch Paolo Gentiloni. Meeting potrwa do 26 sierpnia.
Autor: arw / Źródło: PAP