Papież spotkał się z kardynałami-detektywami


Komisja kardynałów, powołana w kwietniu przez papieża w celu wyjaśnienia skandalu z wyciekiem zza Spiżowej Bramy tajnych dokumentów (Vatileaks) spotkała się z papieżem – podało watykańskie biuro prasowe.

Rezultaty sobotniego spotkania Benedykta XVI z hierarchami, nazwanymi przez media "detektywami", są nieznane. Zdaniem komentatorów audiencja dowodzi zainteresowania papieża wynikami prac komisji w sprawie skandalu, który - jak zauważa Ansa - poważnie nadszarpnął wizerunek Kurii Rzymskiej i całego Kościoła.

Cel: Wiarygodne dochodzenie

W skład komisji kierowanej przez byłego przewodniczącego Papieskiej Komisji do spraw Tekstów Prawnych kardynała Juliana Herranza z Hiszpanii wchodzą także słowacki kardynał Jozef Tomko i emerytowany metropolita Palermo kardynał Salvatore De Giorgi.

Komisja, jak wcześniej wyjaśnił Watykan, otrzymała zadanie przeprowadzenia "wiarygodnego dochodzenia, które rzuci pełne światło" na liczne przypadki przedostania się do włoskich mediów wielu poufnych dokumentów oraz prywatnej korespondencji kościelnych hierarchów do papieża.

Aresztowanie kamerdynera

Miesiąc po powołaniu komisji doszło do spektakularnego wydarzenia, jakim było aresztowanie przez watykańską żandarmerię kamerdynera papieża Paolo Gabriele pod zarzutem kradzieży tajnych dokumentów.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez komisję kardynalską toczy się równolegle z dochodzeniem sędziego śledczego w sprawie kamerdynera.

Autor: jak//kdj / Źródło: PAP