Papież nie żyje - poinformował w komunikacie Watykan. Franciszek miał 88 lat. Zmarł w czasie rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc.
- Franciszek zmarł w poniedziałek o godzinie 7.35.
- Od 14 lutego do 23 marca przebywał w rzymskiej Poliklinice Gemelli, gdzie przeszedł zagrażające życiu obustronne zapalenie płuc.
Franciszek zmarł dzień po tym, gdy przybył na błogosławieństwo Urbi et Orbi, by pozdrowić wiernych.
Ogłoszenie śmierci papieża nastąpiło w kaplicy Domu Świętej Marty. Obok kardynała Kevina Farrella stał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, jego zastępca arcybiskup Edgar Pena Parra i mistrz papieskich ceremonii ksiądz Diego Ravelli.
"Najdrożsi bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego. O godzinie 7.35 tego ranka biskup Rzymu Franciszek wrócił do domu Ojca" - poinformował kardynał Farrell w komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe.
ZOBACZ REPORTAŻ MAI WÓJCIKOWSKIEJ - "NIEOBECNOŚĆ"
"Jego całe życie było poświęcone służbie Panu Bogu i jego Kościołowi. Nauczył nas żyć wartościami Ewangelii z wiernością, odwagą i powszechną miłością, w sposób szczególny na rzecz najbiedniejszych i zepchniętych na margines" - wspomniał kardynał Farrell.
Podkreślił przy tym: "Z ogromną wdzięcznością za jego wzór prawdziwego ucznia Pana Jezusa, powierzamy duszę papieża Franciszka nieskończonej miłosiernej miłości Jedynego Boga".
CZYTAJ TAKŻE: Kiedy i jak kardynałowie wybiorą następcę Franciszka
Od 14 lutego przez ponad pięć tygodni papież przebywał w rzymskiej Poliklinice Gemelli, gdzie przeszedł zagrażające życiu obustronne zapalenie płuc. Był w stanie krytycznym, a lekarze przyznali później, że mógł umrzeć. Papież opuścił szpital 23 marca po 37 dniach pobytu. Od tego czasu przechodził rekonwalescencję.
6 kwietnia po raz pierwszy opuścił Dom Świętej Marty, w którym mieszkał.
>> Następca Franciszka? "Możemy być mocno zaskoczeni"
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Pierwszy papież z Ameryki Południowej
Kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem 13 marca 2013 roku, był 266. następcą św. Piotra. O jego wyborze zdecydowało 115 kardynałów-elektorów. Konklawe trwało dwa dni i przeprowadzono zaledwie pięć głosowań.
"Bracia i siostry, dobry wieczór" - to były pierwsze słowa nowego papieża, które wywołały aplauz zgromadzonych na Placu święctego Piotra, a potem pochwały od komentatorów. "To papież, który łatwo nawiązał kontakt z wiernymi" - padały opinie.
W przeszłości argentyński duchowny był między innymi arcybiskupem metropolitą Buenos Aires. Był pierwszym w dziejach papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej.
W inauguracji pontyfikatu papieża Bergoglio 19 marca 2013 roku udział wzięło około 200 tysięcy osób, było 130 oficjalnych zagranicznych delegacji.
ZOBACZ TAKŻE: Tak brzmiały ostatnie słowa Franciszka do wiernych
Franciszek w intensywnym tempie podróżował po świecie, odwiedzając kolejne kontynenty.
Najdalsza i najdłuższa była jedna z jego ostatnich podróży, we wrześniu zeszłego roku, do Azji i Oceanii. W ciągu 12 dni odwiedził cztery kraje: Indonezję, Papuę-Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. W ciągu 12 dni spędził ponad 40 godzin w samolocie, pokonał 34 tysiące kilometrów.
Ostatnia jego podróż, 15 grudnia zeszłego roku na Korsykę była jedną z najkrótszych - trwała niespełna 12 godzin.
W ciągu prawie 12 lat pontyfikatu Franciszek do godności kardynalskiej wyniósł dwóch Polaków: papieskiego jałmużnika Konrada Krajewskiego i metropolitę Łodzi Grzegorza Rysia. Dla porównania w czasie prawie 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II odbyło się 9 konsystorzy.
Za pontyfikatu Franciszka beatyfikowanych zostało 1541 osób, a świętymi ogłosił 942 błogosławionych. 27 kwietnia 2014 roku na placu Świętego Piotra miała miejsce wyjątkowa w historii Kościoła kanonizacja - Franciszek w obecności swojego emerytowanego poprzednika Benedykta XVI ogłosił świętymi Jana XXIII i Jana Pawła II.
Autorka/Autor: akw
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: FABIO FRUSTACI/EPA/PAP