Państwo Islamskie zwolniło ponad 200 jazydów


Dżihadyści z organizacji Państwo Islamskie (IS) w środę uwolnili po ośmiu miesiącach ponad 200 osób z mniejszości jazydów, uprowadzonych w regionie miasta Sindżar na północy Iraku - poinformowały siły bezpieczeństwa w irackim Kurdystanie.

Kurdyjski generał Hiwa Abdullah poinformował w Kirkuku, że uwolnionych zostało 216 ludzi, w tym ok. 40 dzieci i osoby starsze, a stan zdrowia większości z nich jest zły i wskazuje na ślady złego traktowania.

Według Abdullaha uwolnieni ludzie zostali przewiezieni karetkami i autobusami do Irbilu, stolicy kurdyjskiej autonomii w Iraku, gdzie mają zostać poddani leczeniu i otoczeni opieką.

Z kolei agencja AFP powołuje się na kurdyjskiego dowódcę wojskowego generała Westę Rasula, który podaje, że Kurdowie w prowincji Kirkuk "przyjęli 227 (uwolnionych) jazydów, w tym kobiety i dzieci".

Według Reutera, który opiera się na relacji świadka, wszyscy uwolnieni, wśród nich dwaj chrześcijanie, to osoby starsze lub niedołężne.

Przekazanie jeńców odbyło się w miejscowości Himera, na południowy zachód od Kirkuku.

Nie wiadomo czemu ich zwolnili

Nie podano, dlaczego bojownicy sunnickiego IS zdecydowali się wypuścić jeńców na wolność. Jazydzi byli od miesięcy przetrzymywani na północy Iraku po tym, gdy w sierpniu ub.r. islamiści odbili z rąk Kurdów miasto Sindżar, jedno ze skupisk jazydów, niedaleko granicy z Syrią.

Zdobycie miasta przez słynących z okrucieństwa islamistów zmusiło do ucieczki dziesiątki tysięcy jazydów. Kilkaset osób, zwłaszcza kobiety, zostało przez IS zatrzymanych i uwięzionych. Później irackie władze i organizacje międzynarodowe, takie jak Amnesty International, informowały, że jazydzkie kobiety i dzieci sprzedawano jako niewolników, a kobiety dawano za żony bojownikom lub robiono z nich niewolnice seksualne.

W styczniu IS także uwolniła ponad 200 jazydzkich jeńców; kurdyjscy dowódcy oceniali wówczas, że stali się oni dla porywaczy zbyt dużym obciążeniem.

Traktują ich jak innowierców

Jazydzi wyznają synkretyczną religię powstałą w XII w. z połączenia wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Negują istnienie grzechu, diabła i piekła, oddają za to cześć aniołom, którzy według nich sprawują władzę nad światem w imieniu Boga.

Sunnickie IS traktuje jazydów i szyitów jako odstępców od wiary zasługujących na śmierć. Obecnie kontroluje jedną trzecią terytorium Iraku i sąsiedniej Syrii, gdzie w zeszłym roku proklamowało kalifat. 8 sierpnia siły powietrzne międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA rozpoczęły naloty na pozycje IS i zrzuty pomocy humanitarnej w Iraku, częściowo w odpowiedzi na sytuację jazydów.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Raporty: