Panama nie chce być na czarnej liście. Deklaruje współpracę

[object Object]
Międzynarodowy skandal to efekt wycieku dokumentów z kancelarii Mossack Fonseca
wideo 2/4

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Francois Hollande'em. Przywódcy uzgodnili, że ministrowie finansów obu krajów spotkają się i omówią współpracę ws. Panama Papers - podały władze Panamy.

Służby prasowe panamskiego rządu poinformowały w komunikacie, że Hollande zaapelował do Vareli o pomoc w śledztwie dotyczącym afery Panama Papers. Komunikat głosi też, że zaproponowano, aby ministrowie finansów obu krajów spotkali się w Paryżu. Pałac Elizejski poinformował, że francuski prezydent "usilnie zachęcał" Panamę, by "odpowiedziała na prośbę (Paryża) o udzielenie informacji". Varela obiecał, że Panama podejmie "konieczne kroki, by zagwarantować wprowadzenie w życie porozumienia, które pozowali na unikanie podwójnego opodatkowania oraz wymianę informacji między dwoma krajami".

Znów na czarnej liście

Po wycieku z panamskiej kancelarii prawnej Mossack Fonseca ponad 11,5 mln dokumentów dotyczących oszustw lub uników podatkowych przy wykorzystaniu firm przykrywek i rajów podatkowych Francja zdecydowała się we wtorek przywrócić Panamę na swoją czarną listę podmiotów unikających współpracy.

Paryż wycofał Panamę z tej listy 1 stycznia 2012 roku, po podpisaniu dwustronnej umowy w sprawie zwalczania oszustw podatkowych. Panama zagroziła retorsjami, a doradca jej rządu Gian Castillero oznajmił, że "oświadczenia płynące z Francji to emocjonalne i polityczne deklaracje". W środę francuski minister finansów Michel Sapin zapowiedział, że rząd Francji zwróci się do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), by po skandalu z Panama Papers zakwalifikowała Panamę do grona rajów podatkowych. Podczas piątkowej rozmowy telefonicznej Hollande potwierdził, że Francja poprosiła o zorganizowanie w przyszłym tygodniu spotkania ekspertów OECD, aby "wypracować skoordynowany plan działania władz podatkowych" oraz zażądać uznania Panamy za raj podatkowy. W proceder unikania fiskusa za pośrednictwem firm offshore w rajach podatkowych zamieszane były między innymi osoby z najbliższego kręgu szefowej francuskiego ultraprawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen. Prezydent Varela mówił w środę, że Panama utworzy "niezależną komisję składającą się z krajowych i zagranicznych ekspertów, by ocenić nasze aktualne praktyki i zaproponować przyjęcie środków, którymi podzielimy się z innymi państwami na świecie, by wzmocnić przejrzystość systemów finansowych i prawnych".

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Raporty: