TVN24 | Świat

Haski trybunał zajmie się domniemanymi zbrodniami Izraela. Netanjahu: to esencja antysemityzmu

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zajmie się domniemanymi zbrodniami wojennymi, do których miało dochodzić na terytoriach palestyńskich. Dochodzenie w tej sprawie wszczęła główna prokurator MTK Fatou Bensouda. Izraelski premier Benjamin Netanjahu nazwał tę decyzję "esencją antysemityzmu", a Stany Zjednoczone zaznaczyły, że nadal będą wspierać Izrael. 

Haski trybunał karny przyjrzy się głównie operacjom wojskowym Izraela przeciwko palestyńskim bojownikom w Strefie Gazy i ekspansji osiedli izraelskich we Wschodniej Jerozolimie i na okupowanym Zachodnim Brzegu od czerwca 2014 roku.

- Stronniczy międzynarodowy sąd w Hadze podjął decyzję, która jest esencją antysemityzmu i hipokryzji - skomentował premier Benjamin Netanjahu w nagranym oświadczeniu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE W TVN24 GO >>>

Konflikt w PalestynieShutterstock

Trybunał przyjrzy się domniemanym zbrodniom w Palestynie

Decyzja MTK to porażka zakulisowej kampanii dyplomatycznej rządu Izraela w celu zablokowania śledztwa. Teoretycznie umożliwia ona również wydanie nakazów aresztowania izraelskich urzędników podejrzanych o zbrodnie wojenne - Netanjahu był premierem podczas wojny w Gazie w 2014 roku i jest zdecydowanym propagatorem osadnictwa, a obecny minister obrony Beni Ganc był w czasie wojny szefem Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela

Według szacunków ONZ ponad 2200 Palestyńczyków, w tym - prawie 1500 cywilów - zginęło wówczas w wyniku izraelskich bombardowań. Po stronie izraelskiej zginęło 67 żołnierzy i sześciu cywilów. Po wojnie wojsko wszczęło dziesiątki dochodzeń w sprawie postępowania żołnierzy i dowódców, jednak zapadło tylko kilka wyroków skazujących na podstawie drobnych zarzutów.

Izrael argumentuje, że prowadził wojnę w samoobronie przed ostrzałem rakietowym Hamasu. Prokurator MTK Fatou Bensouda zapowiedziała, że jej dochodzenie zajmie się również atakami tego islamistycznego ugrupowania.

Stany Zjednoczone "nadal będą wpierać Izrael"

W związku z decyzją MTK Izraelowi może być trudniej bronić swojej polityki osadniczej. Obecnie we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu, które wraz ze Strefą Gazy uważane są przez Palestyńczyków za należące do ich przyszłego państwa, mieszka około 700 tysięcy osadników. Izrael twierdzi, że los tych obszarów powinien zostać rozstrzygnięty w drodze negocjacji, a zaangażowanie MTK odciągnie Palestyńczyków od stołu negocjacyjnego.

Rozczarowanie z powodu decyzji MTK wyraził rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price. - Nadal będziemy silnie wspierać Izrael i dbać o jego bezpieczeństwo, w tym poprzez sprzeciwianie się działaniom, które niesprawiedliwie obierają sobie Izrael za cel - zapewnił Price.

Międzynarodowe grupy praw człowieka pochwaliły jednak ogłoszenie MTK jako krok w kierunku sprawiedliwości dla ofiar izraelskich i palestyńskich.

Izraelskie osadnictwo w Palestynie

W skład terytoriów palestyńskich objętych dochodzeniem Trybunału wchodzą Zachodni Brzegu Jordanu, Wschodnia Jerozolima oraz Strefa Gazy, które Izrael zajął w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku.

Społeczność międzynarodowa w zdecydowanej większości uważa izraelskie osiedla za nielegalne. Argumentowane jest to często IV konwencją genewską, która zakazuje okupantowi przemieszczanie swojej cywilnej ludności na ziemie okupowane.

MTK ma uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na terytorium 123 krajów, które podpisały jego statut. Izrael tego nie uczynił i głosował przeciwko jego powstaniu. Jednakże autonomia Palestyńska dołączyła do państw sygnatariuszy w 2015 roku.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: