Świat

Pakistan: ofiara śmiertelna ptasiej grypy

Świat


W ciągu ostatniego miesiąca w Pakistanie na ptasią grypę zachorowało co najmniej sześć osób, przy czym potwierdzono, że jedna z nich zmarła. To pierwsza śmiertelna ofiara wirusa H5N1 w tym kraju - podały w sobotę władze.

Jak poinformowano, pięciu chorych wróciło do zdrowia, a jedna osoba zmarła w szpitalu. Nie żyje także siódma osoba, brat zmarłego 30-letniego mężczyzny, ale do tej pory nie potwierdzono, czy on także padł ofiarą ptasiej grypy - głosi komunikat ministerstwa zdrowia. Wszyscy zarażeni pochodzili z Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej.

Zmarły, u którego potwierdzono chorobę, w październiku pracował przy ubijaniu zarażonych ptaków w hodowli kurcząt. Z trzech jego braci, przyjętych do szpitala, jeden zmarł.

Przedstawiciele pakistańskiego ministerstwa zdrowia zapewnili, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie odnotowano na szczęście nowych zachorowań.

Ptasia grypa na świecie

Według światowej Organizacji Zdrowia od 2003 roku na całym świecie zanotowano 208 śmiertelnych przypadków ptasiej grypy, z czego co najmniej 92 w Indonezji. W Pakistanie dotąd oficjalnie nie informowano o przypadkach zachorowań wśród ludzi. Natomiast przypadki ptasiej grypy u ptactwa zgłaszano od stycznia 2004 roku.

Źródło: PAP, tvn24.pl