W sieci nabiera rozpędu kolejna akcja po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo". Tym razem internauci postanowili wziąć w obronę społeczność muzułmańską. Jednocześnie na Twitterze już ponad 2 miliony razy użyto hashtagu #JeSuisCharlie, na dowód solidarności z ofiarami ataku w Paryżu.
Nową akcję zapoczątkował wpis umieszczony na Twitterze w czwartek rano, dzień po zamachu na paryską redakcję magazynu "Charlie Hebdo".
Wpis opatrzono jedynie hashtagiem #BlameTheMuslimGame, co można przetłumaczyć jako gra w "zrzuć winę na muzułmanów".
Na załączonej do niego grafice widać porównanie liczby wyznawców islamu (prawie 1,6 mld) z szacowaną liczbą członków Al-Kaidy (mniej niż 10 tys.). W ten sposób autor zestawienia stara się przekonywać, że oskarżanie wszystkich muzułmanów o terroryzm jest krzywdzącym nadużyciem.
Intencje internauty szybko podchwycili inni użytkownicy.
#BlameTheMuslimGame pic.twitter.com/V5zK9GQcf6— Zainah Zain (@KLCanolog) styczeń 8, 2015
"Zdecydowanie za zimno na dworze - zrzuć winę na islam."
Way too cold outside. #BlameTheMuslimGame— Alpha Lion (@VictoriamBellum) styczeń 8, 2015
"Oblałem egzamin - zrzuć winę na islam."
I failed in the exam #BlameTheMuslimGame— Nasre Bensouda (@NasreBensouda) styczeń 8, 2015
"Zatłoczone metro - zrzuć winę na islam."
Its tooo packed on the tube ....#BlameTheMuslimGame— Rayan Raydan (@rayanraydan) styczeń 8, 2015
"Kiedy jesteś ignorantem i nic nie wiesz o islamie - zrzuć winę na islam."
When you are ignorant and knows nothing about real #Islam then #BlameTheMuslimGame— Sweet Heart (@PureSou71098137) styczeń 8, 2015
"Musisz być głupi, żeby obwiniać całą religię za brutalny akt w wykonaniu nielicznych."
You'd have to be an imbecile to condemn an entire religion for the cruel acts of a few. #BlameTheMuslimGame— Micah (@micahrgeorge) styczeń 8, 2015
Jestem Charlie
Kilka godzin po ataku na redakcję, w akcie solidarności z ofiarami, internauci stworzyli hashtag #JeSuisCharlie, co z francuskiego można tłumaczyć jako "Jestem Charlie", ale także jako "Podążam za Charliem", "Robię tak, jak Charlie". W ciągu doby oznaczono w ten sposób ponad 2 miliony wpisów na Twitterze, których ciągle przybywa.
"Guns run out of bullets. Journalists will not run out of words." #JeSuisCharlie pic.twitter.com/e1YuxIbsjJ— Amy Matthews (@DIYMatthews) styczeń 7, 2015
Internauci często dołączają do wpisu charakterystyczną czarno-białą grafikę. Oprócz tego udostępniają także kontrowersyjne prace zamordowanych dziennikarzy oraz obrazki rysowników z całego świata, poświęcone pamięci ofiar zamachu i wolności słowa.
Autor: ts/ja / Źródło: twitter, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Twitter