Ofiary terroryzmu dostaną odszkodowanie

 
Terrorysta na ulicach Mosulu, 11 listopada 2004 rokuwikipedia.org/Riverwood124

Ranni i osieroceni podczas ataków terrorystycznych za granicą Brytyjczycy będą mieli prawo do ubiegania się o odszkodowanie od państwa. Będą, jeśli projekt wniesiony do Izby Gmin zostanie przyjęty przez parlament.

Prawo do odszkodowań będą mieli również obywatele UE i Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej (UE plus Norwegia, Lichtenstein oraz Islandia), jeśli mają "wystarczające związki" z Wielką Brytanią - stwierdza komunikat zamieszczony na portalu brytyjskiego ministerstwa sprawiedliwości.

Terroryzm jest polityczną deklaracją i atakiem na całe społeczeństwo, dlatego ofiarom ataków terrorystycznych za granicą należy się odszkodowanie jako wyraz społecznego uznania krzywdy, która ich spotkała. minister sprawiedliwości Jack Straw

Dotychczas takie prawo miały tylko ofiary zamachów na terenie Wielkiej Brytanii na ogólnych zasadach rekompensowania szkód na zdrowiu, zadanych ofiarom przestępstw, jeśli nie przysługiwało im odszkodowanie z innych źródeł.

Projekt wprowadza nowy system odszkodowań dla ofiar zamachów terrorystycznych za granicą. Przewiduje on konkretne odszkodowanie za szkody spowodowane atakiem terrorystycznym bez względu na to, gdzie atak nastąpił. Systemem odszkodowawczym będzie administrować nowa placówka z siedzibą w Glasgow.

Terroryzm atakiem na całe społeczeństwo

- Terroryzm jest polityczną deklaracją i atakiem na całe społeczeństwo, dlatego ofiarom ataków terrorystycznych za granicą należy się odszkodowanie jako wyraz społecznego uznania krzywdy, która ich spotkała - powiedział minister sprawiedliwości Jack Straw cytowany na stronie swojego resortu.

Jeśli Izba Gmin przyjmie ustawę, będzie ona miała zastosowanie w stosunku do ofiar ataków po 18 stycznia 2010 roku, choć w niektórych przypadkach będzie stosowana także wstecz, wobec ofiar wcześniejszych zamachów (po styczniu 2002 r.).

Nie dla żołnierzy

Według telewizji Sky, zastrzeżenia do tego prawa miało ministerstwo obrony, obawiając się, że może ono znaleźć zastosowanie także np. wobec żołnierzy rannych wskutek wybuchu min przydrożnych w Afganistanie lub w akcjach bojowych. Do nowego prawa wprowadzono jednak stosowne klauzule, wyłączające z niego żołnierzy czynnej służby.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Riverwood124