Odcisk stopy sprzed 1,5 mln lat

 
W Kenii odnaleziono ślady stóp sprzedsciencemag.org

W Kenii odkryto odcisk stopy, który pochodzi sprzed 1,5 miliona lat. Z jej analizy wynika, że poprzednicy homo sapiens poruszali się identycznie jak my.

Odciski zostały znalezione blisko Ileret w północnej Kenii. Pracowała tam ekipa antropologów pod przewodnictwem profesora Johna W.K. Harrisa.

Ślady, które odkryto w dwóch warstwach osadowych należą najprawdopodobniej do homo erectusa. Rozmiar stopy i rozmieszczenie poszczególnych jej elementów pokazuje, że byli oni mniej więcej takiego samego wzrostu, wagi i chodzili w podobny sposób jak współcześni ludzie.

- To rzadkie znalezisko dostarczyło nam informacji o kształcie stopy, których normalnie nie można odczytać ze skamieniałych kości. Odciski z Ileret przedstawiają najstarsze dowody na to, że przodkowie mieli podobne stopy do naszych - uważają antropolodzy, którzy przedstawili swoje odkrycie w pismie Science.

Inne palce

Odkryte w Afryce ślady nie są najstarszymi odciskami należącymi do poprzedników homo sapiens, które udało się odnaleźć naukowcom. Najstarszy odcisk stopy został znaleziony w Laetoli w Tanzani w 1978 roku. Pochodzący sprzed 3,7 milionów lat należy do gatunku Australopithecus afarensis (australopitek).

To, co różni najnowsze znalezisko od poprzedniego to wyraźne podbicie stopy i krótkie, równo ułożone palce. Stopy australopiteka miały o wiele większy kąt rozwarcia między dużym palcem stopy a innymi palcami, co pomagało im we wspinaniu się na drzewa.

Na razie nie jest dla naukowców jasne jak doszło do ewolucji stopy.

Źródło: bbc.co.uk, cnn.com

Źródło zdjęcia głównego: sciencemag.org