Świat

Holenderski detektyw odnalazł obraz Picassa wart 25 mln euro

Świat

[object Object]
Obraz Picassa "Portret Dory Maar" odnaleziony przez Arthura Branda Twitter/@brand_arthur
wideo 2/5

Holenderski detektyw Arthur Brand, nazywany "Indiana Jonesem świata sztuki", znalazł obraz Pabla Picassa skradziony 20 lat temu z luksusowego jachtu saudyjskiego szejka. "Portret Dory Maar" jest wart 25 milionów euro.

Sportretowana Dora Maar była francuską fotografką, malarką, poetką, kochanką i muzą Picassa. Zachowało się wiele rysunków i portretów Dory, ale to właśnie ten - namalowany w 1937 roku - należał do ulubionych portretów Picassa. Artysta miał ten obraz w swojej domowej kolekcji aż do śmierci w 1973 roku.

Dzieło zostało skradzione w 1999 roku z jachtu saudyjskiego szejka we francuskiej miejscowości Antibes nad Morzem Śródziemnym.

Obraz Picassa w worku na śmieci

- Przez 20 lat obraz krążył w kryminalnym światku. Był wykorzystywany w trakcie handlu narkotykami i nielegalną bronią - twierdzi holenderski detektyw Arthur Brand w rozmowie z BBC.

Detektyw rozpoczął poszukiwania obrazu w 2015 roku, kiedy portret "wypłynął" na holenderskim czarnym rynku. Dochodzenie skończyło kilka dni temu spotkaniem z pośrednikami w mieszkaniu Branda w Amsterdamie. Wart 25 milionów euro obraz owinięty był w prześcieradła i worki na śmieci.

Dick Ellis, emerytowany detektyw Scotland Yardu pracujący niegdyś w komórce zajmującej się antykami i skradzionymi dziełami sztuki, dziś specjalista towarzystwa ubezpieczeniowego, do którego trafił obraz, powiedział Agencji France-Presse: „Nie ma wątpliwości, że to jest skradziony obraz Picassa”

Portret Dory Maar na ścianie w Amsterdamie

Arthur Brand poinformował o swoim sukcesie w mediach społecznościowych. "Wspaniały dzień dla takiego miłośnika sztuki, jak ja" - napisał na Twitterze detektyw. W rozmowie z prasą Brand przyznał, że po odzyskaniu dzieła... powiesił go na noc na swojej ścianie. "Mogłem się nim prawdziwie nacieszyć" - dodał.

Przeczytaj też: Kilkusetletni obraz znaleziony w magazynie. Jedna zagadka rozwiązana, reszta jest tajemnicą

Kilkusetletni obraz znaleziony w magazynie. Jedna zagadka rozwiązana, reszta jest tajemnicą (http://www.tvn24

Autor: mbl//mro / Źródło: bbc.com

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@brand_arthur | Tetteroo

Pozostałe wiadomości