Świat

"Obrączka czystości" nie w szkole

Świat

TVN24"Obrączka czystości" to biżuteria - uznał brytyjski sąd

Brytyjska nastolatka przegrała sprawę o unieważnienie nałożonego na nią zakazu noszenia w szkole "obrączki czystości". Symbolizuje ona wstrzemięźliwość seksualną przed ślubem.

16-letnia Lydia Playfoot z hrabstwa West Sussex dochodziła przed sądem, by zwolniono ją z zakazu władz szkolnych, zabraniających noszenia biżuterii. Argumentowała, że srebrna obrączka jest wyrazem jej wiary. Sąd nie podzielił jej zdania i uznał, że "obrączka czystości" jest biżuterią, a co za tym idzie, nastolatkę obowiązuje szkolny zakaz.

Podczas sprawy w sądzie prawnicy panny Playfoot argumentowali, że zakaz wydany przez szkołę w Horsham stanowi pogwałcenie prawa do "wolności myśli, sumienia i religii", przynależnych do praw człowieka chronionych Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Z kolei prawnicy reprezentujący szkołę odrzucali zarzuty o dyskryminację i twierdzili, że noszenie obrączki jest naruszeniem szkolnych przepisów. Podkreślili, że wyjątki czynione dla Sikhów i muzułmanów dotyczą elementów stroju przypisanych przez wyznanie i do podobnej kategorii zaliczają krzyże. Natomiast w ich opinii obrączka czystości nie jest integralną częścią wyznania chrześcijańskiego, a co za tym idzie należy traktować jako biżuterię.

W swoim oświadczeniu po werdykcie sądu panna Playfoot napisała, że jest "bardzo rozczarowana decyzją sądu, która nie pozwala jej nosić obrączki czystości jako wyrazu wiary chrześcijańskiej". - Jestem przekonana, że decyzja sądu będzie oznaczała, iż powoli, z czasem, kierownikom szkół, pracodawcom, organizacjom politycznym i innym wolno będzie powstrzymywać chrześcijan przed publicznym wyrażaniem lub praktykowaniem wiary - oświadczyła.

Rodzice panny Playfoot są ważnymi działaczami brytyjskiego odgałęzienia amerykańskiego stowarzyszenia promującego wśród młodzieży wstrzemięźliwość seksualną, Silver Ring Thing. Jego członkowie noszą na środkowym palcu lewej ręki obrączkę z napisem "Thess. 4:3-4". Jest to angielskie oznaczenie wersetu z pierwszego Listu św. Pawła do Tesaloniczan: "Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie: powstrzymywanie się od rozpusty, aby każdy umiał utrzymywać ciało własne w świętości i we czci, a nie w pożądliwej namiętności jak to czynią nie znający Boga poganie" (1 Tes 4, 3-4).

W 2006 r. brytyjska Izba Lordów odrzuciła odwołanie złożone przez Shabinę Begum, która chciała chodzić do szkoły w muzułmańskim stroju.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24