Zatrzymania po gejowskim ślubie, pierwsze oskarżenie za "oburzający homoseksualizm"

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Parlament Ugandy, przyjmując przepisy anty-LGBTQ
Parlament Ugandy, przyjmując przepisy anty-LGBTQReuters Archive
wideo 2/3
Reuters ArchiveParlament Ugandy, przyjmując przepisy anty-LGBTQ

Nasilają się represje wobec osób LGBT w Afryce. Tylko w tym tygodniu kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych po ślubie gejowskiej pary w Nigerii. Z kolei w Ugandzie na mocy nowego prawa oskarżono pierwszego "oburzającego homoseksualistę". Homoseksualizm jest ustawowo zakazany w 32 krajach Afryki, w kilku państwach karany jest nawet śmiercią.

67 osób zostało we wtorek zatrzymanych po ślubie gejowskiej pary w mieście Ekpan w położonym na południu Nigerii stanie Delta - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na doniesienia miejscowej policji.

Zatrzymanie w Nigerii było jednym z największych masowych aresztowań homoseksualistów. Seks pomiędzy przedstawicielami tej samej płci jest w tym kraju zakazany.

- Homoseksualizm nigdy nie będzie tolerowany w Nigerii - powiedział dziennikarzom rzecznik policji stanowej Bright Edafe. - Widzieliśmy dwóch podejrzanych i jest nagranie wideo, na którym odbywa się ceremonia ślubna. Jesteśmy w Afryce i w Nigerii. Nie możemy kopiować zachodniego świata, ponieważ nie mamy tej samej kultury – dodał.

Nasilają się represje wobec osób LGBT w Afryce

Biuro Amnesty International w Abudży potępiło aresztowania i wezwało do "natychmiastowego zakończenia tego polowania na czarownice". - W społeczeństwie, w którym szerzy się korupcja, prawo zakazujące związków osób tej samej płci jest coraz częściej wykorzystywane do nękania, wymuszeń i szantażowania ludzi - powiedział agencji AP Isa Sanusi, dyrektor AI w Nigerii.

- W drodze na wydarzenie zaatakowała mnie policja i zabrała na komisariat - wyznał. - Powiedzieli, że popełniłem przestępstwo, ubierając się w ten sposób, ale nie wiem, czy przebieranie się jest sprzeczne z konstytucją - dodał.

Oskarżenie o "oburzający homoseksualizm"

W Ugandzie po raz pierwszy wysunięto oskarżenie o "oburzający homoseksualizm". Oskarżonym jest 20-latek. Zgodnie z aktem oskarżenia został on 18 sierpnia oskarżony o homoseksualizm po tym, gdy "odbył nielegalny stosunek seksualny" z 41-letnim mężczyzną.

W maju 2023 roku Uganda przyjęła ustawę zaostrzającą karę za homoseksualizm. Wcześniej groziło za to do 14 lat więzienia, obecnie nawet kara śmierci, a za "propagandę LGBT" można otrzymać do 14 lat pozbawienia wolności.

Protesty w UgandzieJohn Gomez / Shutterstock.com

Protestują przeciwko temu liczne organizacje międzynarodowe. 10 sierpnia Bank Światowy poinformował o wstrzymaniu udzielania pożyczek Ugandzie z powodu zaostrzenia prześladowania mniejszości seksualnych.

Bank stwierdził, że nowe ugandyjskie prawo jest "fundamentalnie sprzeczne z wartościami Banku Światowego". Jedną z najważniejszych jest niedyskryminacja z powodu orientacji seksualnej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iain statham/Shutterstock