Obama wydaje, Amerykanie protestują


Mieszkańcy ponad 300 miejscowości w Stanach Zjednoczonych wyszli na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki finansowej Baracka Obamy. Protestują przeciw nadmiernym, ich zdaniem, wydatkom budżetowym oraz podatkom zapowiedzianym przez administrację prezydenta.

W protestach "tea parties" biorą udział głównie zwolennicy Partii Republikańskiej (GOP). To właśnie im nie nie podoba się program Obamy i Demokratów w Kongresie. Warto dodać, że nazwa protestów pochodzi od słynnej "bostońskiej herbatki" z 1773 r., i ma nawiązywać do czasów, gdy Boston protestował przeciw podatkom nakładanym na amerykańskich kolonistów przez króla Wielkiej Brytanii.

Pokojowy przebieg demonstracji

Demonstrantów, którzy od początku tego roku porozumiewali się w całym kraju, głównie za pośrednictwem internetu i telefonów komórkowych, popierają czołowi politycy GOP. Są to m.in. były przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich i popularni konserwatywni komentatorzy radiowi i telewizyjni, jak Sean Hannity z telewizji Fox News.

Demonstracje mają pokojowy przebieg. Główny protest zorganizowano 15 kwietnia, gdyż jest to tzw. Tax Day, tradycyjnie ostatni dzień rozliczeń podatkowych. Płacenie podatków jest w tym roku szczególnie nieprzyjemne dla Amerykanów, ponieważ z powodu kryzysu i recesji wielu ma problemy z uiszczeniem należności w terminie i w całości.

"Chcą podnieść podatki"

Protestujący twierdzą, że administracja Obamy zmierza do podniesienia podatków, co przy jednoczesnym znacznym zwiększeniu wydatków budżetowych, przewidzianym w programie rządowym, doprowadzi do niebezpiecznego powiększenia deficytu i zadłużenia kraju oraz zahamuje wzrost gospodarczy.

Biały Dom przypomina, że plan rządowy przewiduje podwyżkę podatków tylko dla najzamożniejszych Amerykanów, stanowiących zaledwie 2 procent populacji kraju. Konserwatywna opozycja jednak utrzymuje, że liczby te są nieprawdziwe i w rzeczywistości podwyżki obejmą szersze warstwy społeczeństwa.

W środę Obama, występując w telewizji, przekonywał, że program administracji zawiera liczne ulgi podatkowe dla klasy średniej, które mają zachęcić obywateli do wznowienia zakupów.

Źródło: PAP