Parlamentarzysta zmarł po biegu charytatywnym. "Poświęcił swoje życie służbie"

Źródło:
Guardian, Reuters
Uczestnicy ChildFund Water Run opłakują śmierć Efeso Collinsa
Uczestnicy ChildFund Water Run opłakują śmierć Efeso CollinsaReuters
wideo 2/3
Uczestnicy ChildFund Water Run opłakują śmierć Efeso CollinsaReuters

Nowozelandzki parlamentarzysta Efeso Collins zmarł po wzięciu udziału w biegu charytatywnym w Auckland. Informację o jego śmierci podała Partia Zielonych, do której należał. "Był dobrym człowiekiem, zawsze przyjaznym i życzliwym" - podkreślił premier Nowej Zelandii w oświadczeniu. Collins miał 49 lat.

Informację o śmierci Efeso Collinsa przekazała Partia Zielonych Nowej Zelandii, do której należał. 49-letni polityk w środę wziął udział w biegu charytatywnym ChildFund Water Run, by zbierać pieniądze na dostarczenie wody pitnej do państw znajdujących się na Oceanie Spokojnym. Tuż po biegu, gdy ogłaszany był zwycięzca zawodów, Collins stracił przytomność i upadł, jego życia nie udało się uratować.

Zmarł po biegu charytatywnym

"Aotearoa (nazwa Nowej Zelandii w języku maoryskim - red.) i Partia Zielonych straciły jednego z najmilszych, najbardziej oddanych orędowników sprawiedliwości i równości" - przekazali w oświadczeniu współprzewodniczący Partii Zielonych James Shaw i Marama Davidson. "Efeso poświęcił swoje życie służbie i zmienianiu życia tych, których spotkał, w tym swoich wyborców, kolegów, przyjaciół i rodziny. Cieszył się wielkim szacunkiem członków wszystkich partii politycznych i społeczności" - podkreślono w komunikacie.

Premier Nowej Zelandii Christopher Luxon przekazał, że jest zasmucony wiadomością o nagłej śmierci Collinsa. "Efeso był dobrym człowiekiem, zawsze przyjaznym i życzliwym, a także prawdziwym mistrzem i orędownikiem społeczności Samoa i South Auckland" - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Coraz bliżej nadania praw wyborczych 16-latkom. Ustawa przyjęta po pierwszym czytaniu

Efeso Collins nie żyje

Efeso Collins dostał się do jednoizbowego parlamentu Nowej Zelandii w 2023 roku. Wcześniej przez trzy kadencje zasiadał w radzie miejskiej w Auckland, w 2022 roku zajął drugie miejsce w wyborach burmistrza tego miasta. Jego przodkowie pochodzi z pacyficznych wysp Samoa i Tokelau, sam Collins posiadał tytuł wodza samoańskiego ali'i Fa'anana z wioski Satufia na wyspie Savaii. Był żonaty, miał dwoje dzieci.

Po śmierci Efeso Collinsa władze nowozelandzkiego parlamentu podjęły decyzję o odroczeniu środowego posiedzenia do 27 lutego. 

ZOBACZ TEŻ: Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern podała się do dymisji

Autorka/Autor:wac//mm

Źródło: Guardian, Reuters