Dziesiątki zabitych i rannych. Rośnie bilans ofiar ataków w Nowej Zelandii

Świat

Aktualizacja:
W nowozelandzkim mieście Christchurch doszło do ataków w dwóch meczetachTVN24 BiS
wideo 2/2

W piątkowe popołudnie lokalnego czasu doszło do ataków w dwóch meczetach w mieście Christchurch w Nowej Zelandii. Sprawca lub sprawcy otworzyli ogień do wiernych. Zginęło 50 osób, a co najmniej 20 zostało ciężko rannych. W sumie do szpitali z obrażeniami trafiło ponad 40 osób, w tym dzieci. Według policji w areszcie pozostają trzy osoby, a jednej z nich postawiono zarzut morderstwa.

CO WIEMY DO TEJ PORY:

- w piątek po południu zostali zaatakowani wierni w dwóch meczetach w mieście Christchurch - policja nie jest pewna, ilu było napastników - według najnowszych danych zginęło 50 osób

- zatrzymane są trzy osoby, jednej z nich postawiono zarzut morderstwa - jeden z zatrzymanych to Australijczyk - władze zaapelowały o zamknięcie wszystkich meczetów w kraju ze względów bezpieczeństwa.

RELACJE ŚWIADKÓW

Do pierwszego ataku doszło ok. 13:40 (godz. 1:40 w nocy w Polsce) w meczecie Masdżid Al-Nur, a przed 16 (godz. 4 nad ranem w Polsce) do drugiego, w położonym na przedmieściu Christchurch meczecie Masdżid Linwood.

Jednym z miejsc ataku był meczet Al-Nur w ChristchurchPAP/EPA

Świadkowie pierwszego ataku cytowani przez lokalne media mówili, że na teren meczetu wszedł mężczyzna ubrany "w stylu wojskowym". Miał broń automatyczną. W meczecie wybierał kolejne, przypadkowe osoby i do nich strzelał - dodawali. Jeden ze świadków mówił, że zamachowiec miał na sobie kamizelkę kuloodporną i hełm. Był blondynem o jasnej karnacji - pisze agencja Reutera.

Według doniesień mediów zamachowiec prawdopodobnie relacjonował atak za pomocą kamery, którą miał przy sobie.

Agencja Reutera informowała, że sprawca podjechał samochodem przed meczet, wysiadł z niego z dwoma sztukami broni, wszedł do świątyni i zaczął strzelać. W pewnym momencie wyszedł z meczetu, wrócił do samochodu, wymienił broń i wrócił, by strzelać do wszystkich, którzy "przejawiali oznaki życia".

Zatrzymania

- Sytuacja, z jaką mamy do czynienia w Christchurch, jest poważna i rozwojowa - zaznaczył w oświadczeniu szef nowozelandzkiej policji, komisarz Mike Bush. Podkreślił, że atak to "bardzo dobrze zaplanowany czyn".

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern przekazała, że zatrzymani mają ekstremistyczne poglądy, ale nie figurują w policyjnych kartotekach. Jak podaje agencja Associated Press, mężczyzna, który wziął na siebie odpowiedzialność za ataki, zostawił 74-stronicowy antyimigrancki manifest, w którym wyjaśnia, kim jest i dlaczego je przeprowadził. Wcześniej premier Australii Scott Morrison poinformował, że jedną z czterech osób, zatrzymanych w Nowej Zelandii po strzelaninach w Christchurch, jest Australijczyk. "Wraz z naszymi nowozelandzkimi kuzynami opłakujemy, jesteśmy zszokowani, jesteśmy przerażeni, jesteśmy oburzeni (...) i bezwzględnie potępiamy atak, który miał miejsce dzisiaj i został dokonany przez prawicowego ekstremistę, brutalnego terrorystę" - oświadczył.

Kontrolowany wybuch podejrzanych plecaków

Nowozelandzkie media podały, że w największym mieście kraju, Auckland, policja przeprowadziła kontrolowaną eksplozję ładunku po znalezieniu dwóch porzuconych plecaków.

Służby zostały wezwane, gdy w rejonie ulicy Galway zauważono porzucone torby. Miejsce zostało otoczone kordonem. Do zbadania plecaków wykorzystano robota do usuwania bomb. Wkrótce potem rozległa się kontrolowana eksplozja.

Rzecznik policji potwierdził obecność uzbrojonych funkcjonariuszy w rejonie stacji, który został zablokowany dla kierowców.

"JEDEN Z NAJCZARNIEJSZYCH DNI NOWEJ ZELANDII"

Do ataku doszło w Christchurch w Nowej ZelandiiMapy Google, tvn24.pl

W ocenie policji skala zagrożeń pozostaje skrajnie wysoka. Do mieszkańców Christchurch zaapelowano, by do odwołania pozostali w swych domach.

Przedstawiciel policji dodał, że "nie wolno zakładać", że atak jest ograniczony tylko do Christchurch. Nowozelandzkie służby wezwały społeczność muzułmańską do zamknięcia wszystkich świątyń w kraju z obawy o bezpieczeństwo.

Władze miasta podjęły decyzję o zamknięciu do odwołania wszystkich szkół.

"Jeden z najczarniejszych dni w historii Nowej Zelandii"

- To jeden z najczarniejszych dni w historii Nowej Zelandii - powiedziała premier Jacinda Ardern na wieść o ataku na pierwszej konferencji prasowej tego dnia. - To jasne, że zdarzenie to jest niesłychanym i bezprecedensowym aktem przemocy - dodała.

W stolicy Nowej Zelandii Wellington zebrał się sztab kryzysowy. Premier wróciła tam z północy kraju, gdzie przebywała wcześniej w ciągu dnia.

Christchurch w Nowej ZelandiiGoogle Earth

Wzmożone środki ostrożności

Władze Francji i Wielkiej Brytanii podjęły dodatkowe środki w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w rejonie miejsc kultu religijnego. Jak poinformował szef francuskiego MSW Christophe Castaner, "w rejonie miejsc (kultu) religijnego zostaną rozmieszczone patrole". Na Twitterze minister zwrócił się do prefektów "o zachowanie większej czujności" i "wzmocnienie nadzoru miejsc kultu w naszym kraju". Castaner nie sprecyzował, czy chodzi o meczety. Z kolei kierujący wydziałem ds. walki z terroryzmem w brytyjskiej policji komisarz Neil Basu wyraził gotowość udzielenia wszelkiej pomocy swoim nowozelandzkim odpowiednikom w dochodzeniu w sprawie piątkowych ataków. "Nasza międzynarodowa siatka funkcjonariuszy do walki z terroryzmem będzie gotowa wesprzeć naszych odpowiedników w Nowej Zelandii w odpowiedzi na ten przerażający atak" - zapewnił Basu. Dodał, że w pobliżu meczetów w Wielkiej Brytanii zostaną rozmieszczone patrole.

Autor: asty/adso / Źródło: Reuters, PAP, BBC

Raporty: