Kazuo Ishiguro laureatem literackiej Nagrody Nobla


Brytyjczyk Kazuo Ishiguro laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury - ogłosił Komitet Noblowski.

- W powieściach o wielkim emocjonalnym ładunku odkrywał głębię kryjącą się w naszym iluzorycznym poczuciu łączności ze światem - uzasadniono w oświadczeniu. Kazuo Ishiguro wydał osiem książek, pisał również scenariusze filmowe i telewizyjne. Jego najbardziej znana powieść, "Okruchy dnia" z 1989 roku, doczekała się ekranizacji z Anthonym Hopkinsem w roli głównej.

Z Japonii do Londynu

Tegoroczny laureat urodził się w 8 listopada 1954 r. w Nagasaki w Japonii. Jego rodzina przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii, kiedy miał pięć lat, do kraju dzieciństwa powrócił dopiero jako człowiek dorosły. Studiował literaturę w Kent.

Jego pierwsza powieść to "Pejzaż w kolorze sepii", wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka - "Malarz świata ułudy" z 1986 roku - rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award, a w 1989 został laureatem Nagrody Bookera za trzecią powieść "Okruchy dnia". Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść "Nie opuszczaj mnie".

Inne jego powieści to m.in. "Niepocieszony" (1995), "Kiedy byliśmy sierotami" (2000), "Pogrzebany olbrzym" (2015) i tom opowiadań "Nokturny" (2009).

Finansowa premia literackiego Nobla to dziewięć milionów koron (1,1 miliona dolarów).

BREAKING NEWS The 2017 #NobelPrize in Literature is awarded to the English author Kazuo Ishiguro pic.twitter.com/j9kYaeMZH6— The Nobel Prize (@NobelPrize) 5 października 2017

Kolejne zaskoczenie

W ubiegłym roku literackiego Nobla przyznano amerykańskiemu pieśniarzowi Bobowi Dylanowi, co wzbudziło szereg kontrowersji.

Dylan był pierwszym w historii nagród piosenkarzem i autorem tekstów piosenek, któremu przyznano najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie. 75-latek został nagrodzony za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni".

Najpierw przez długi czas, unikając kontaktu, zwlekał z decyzją o przyjęciu wyróżnienia, potem odmówił przyjazdu 10 grudnia 2016 roku na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla do Sztokholmu.

Wielu szwedzkich krytyków obstawiało, że po kontrowersyjnym wyborze w 2016 roku komitet noblowski w tym roku zdecyduje się na znane nazwisko wielkiego twórcy. Kazuo Ishiguro, choć ceniony, nie był uważany za faworyta.

- To całkiem młody, jak na noblistę, 62-letni pisarz. Jego wybór to docenienie dobrej literatury, dostępnej dla wszystkich - zauważył słuchający werdyktu szwedzki wydawca Hakan Bravinger.

Poproszona o osobistą ocenę twórczości tegorocznego laureata sekretarz Akademii Szwedzkiej Sara Danius powiedziała, że można ją opisać, łącząc poczucie humoru Jane Austen oraz absurd Franza Kafki.

Szwedzka krytyk literatury Ulrika Milles stwierdziła, że przyznanie Nobla brytyjskiemu pisarzowi może być odebrane jako głos polityczny w sprawie Brexitu. Kazuo Ishiguro opowiada się publicznie, także publikując swoje opinie, przeciwko opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, PAP, Guardian

Raporty: