TVN24 | Świat

Zaatakowali trzy wioski. "Zginęło dużo ludzi"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Google EarthDo ataku doszło w regionie Tillaberi w Nigrze

Grupa uzbrojonych napastników zaatakowała w niedzielę trzy wioski w południowo-zachodnim Nigrze, zabijając co najmniej 22 cywilów. W tym samym regionie niecały tydzień wcześniej z rąk niezidentyfikowanych napastników zginęło 58 osób.

Uzbrojona grupa zaatakowała trzy wioski w regionie Tillaberi, który graniczy z Mali i Burkina Faso. Według miejscowych służb bezpieczeństwa za atak ten odpowiedzialni są bojownicy Państwa Islamskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Alfouzazi Issintag, burmistrz Tillii, wiejskiej gminy, do której należą zaatakowane wsie, potwierdził agencji Reuters, że zginęło "dużo" ludzi, ale nie sprecyzował, ilu zostało zabitych. Z innych źródeł agencja dowiedziała się, że ofiary śmiertelne są co najmniej 22.  

Przemoc w Nigrze

W zeszły poniedziałek uzbrojeni mężczyźni zabili co najmniej 58 cywilów w Tillabery, gdy napadli na konwój wracający z cotygodniowego targu i zaatakowali pobliską wioskę. Nieznani napastnicy zabili także co najmniej 100 cywilów 2 stycznia podczas ataków na dwie wioski w Tillabery, co było jednym z najbardziej krwawych epizodów w najnowszej historii tego kraju.

Niger i sąsiadujące z nim kraje: Mali, Nigeria i Burkina Faso od lat borykają się z działalnością lokalnych grup terrorystycznych, które próbują narzucić tamtejszym społeczeństwom prawo i obyczaje islamskie. Mimo zaangażowania międzynarodowych sił antyterrorystycznych, wywodzących się m.in. z Francji i Stanów Zjednoczonych wciąż nie udaje się poskromić aktów terroru, porwań i egzekucji przedstawicieli administracji oraz wojska w regionie Sahelu, a zwłaszcza – na północy Nigerii i południu Nigru.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps