Niezależni adwokaci skazani. "Wyrok jest ciosem w niezależność prawa"

Buzurgmerh Jurow i Nuriddin Makhkamow występowali w obronie opozycjonistównews.tj

Dwóch tadżyckich adwokatów, znanych z obrony opozycjonistów, usłyszało wyrok ponad 20 lat więzienia. Zostali skazani za "oszustwo" i "ekstremizm". Sąd w Duszanbe zarządził również konfiskatę całych ich majątków. Broniąca praw człowieka organizacja Human Rights Watch apeluje o ich uwolnienie.

Ze źródeł sądowych wynika, że Buzurgmerh Jurow, który bronił członków zdelegalizowanej od końca września 2015 roku Partii Islamskiego Odrodzenia Tadżykistanu (PIOT), otrzymał karę 23 lat pozbawienia wolności.

Jednocześnie Nuriddina Makhkamowa, który z kolei bronił Jurowa, zanim sam został zatrzymany, skazano na 21 lat więzienia.

Wyroki w ich sprawach zapadły 6 października.

Międzynarodowa organizacja broniąca praw człowieka Human Righs Watch zaapelowała o uwolnienie skazanych adwokatów. W komunikacie podkreśliła, że zarzuty przeciwko nim są "motywowane politycznie".

"Swoimi oskarżeniami tadżyckie władze próbują uciszyć dwóch najbardziej aktywnych i niezależnych adwokatów w tym kraju. Wyrok jest ciosem w niezależność prawa" – powiedział Steve Swerdlow, ekspert państw Azji Środkowej w Human Rights Watch, cytowany przez portal Azja Plus.

Radykalne posunięcia władz

Od początku sierpnia prawie 200 członków PIOT skazano za "rebelię" na kary więzienia, w niektórych przypadkach dożywotniego. Zdaniem tadżyckich władz to właśnie członkowie tej partii stali za rozruchami, do których doszło na początku września 2015 roku. W ich następstwie w stolicy Tadżykistanu i w innych miastach zginęło wtedy około 50 osób.

Od 2015 roku tadżyckie władze dokonują radykalnych posunięć, aby przeciwstawić się rosnącym wpływom ekstremizmu religijnego. Nakazały przymusowe golenie bród, wprowadziły restrykcje wobec organizatorów dorocznych pielgrzymek do Mekki. Trwa także kampania przeciwko noszeniu przez kobiety hidżabu.

Autor: tas/mtom / Źródło: PAP, news.tj

Źródło zdjęcia głównego: news.tj