Niemiecki rząd zatwierdził eksport do 178 leopardów do Ukrainy

Źródło:
Reuters, PAP

Rząd Niemiec zatwierdził eksport do 178 czołgów Leopard 1A5 do Ukrainy. Ogłosiły to we wtorek wspólnie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Obrony. Dodano, że to, ile czołgów zostanie faktycznie dostarczonych, zależy od niezbędnych prac remontowych. Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius, który we wtorek niespodziewanie odwiedził Kijów, przekazał, że leopardy będą dostarczane do Ukrainy etapami.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

"Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK), jako formalnie odpowiedzialny organ licencyjny, wydało niemieckim firmom zbrojeniowym licencje na eksport do 178 czołgów podstawowych Leopard 1 A5 dla Ukrainy. To, ile czołgów Leopard 1 A5 faktycznie trafi na Ukrainę, zależy od niezbędnych prac remontowych" - brzmi fragment oświadczenia niemieckiego resortu obrony.

Dodano, że "finansowanie i naprawa czołgów oraz szkolenie ukraińskich sił zbrojnych odbywa się w ścisłej współpracy z europejskimi krajami partnerskimi Republiki Federalnej Niemiec".

Pistorius: czołgi Leopard będą dostarczane na Ukrainę etapami

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius, cytowany przez agencję dpa, podał, że do lata powinno dotrzeć do Ukrainy 20-25 czołgów, a do końca roku – do 80. Docelowo do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 roku do Ukrainy powinno trafić ponad 100 czołgów Leopard 1A5 od grupy państw europejskich. Jak zaznacza agencja, szef niemieckiego resortu obrony nie sprecyzował, o które kraje chodzi.

Szef niemieckiego resortu obrony powiedział, że pozwoli to na skompletowanie co najmniej trzech batalionów.

Reznikow: dziękuję niemieckiemu kanclerzowi, ministrowi i narodowi

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow opublikował na Twitterze zdjęcie z Pistoriusem, który we wtorek niespodziewanie odwiedził Ukrainę. Zażartował, że do Kijowa dotarł pierwszy leopard 2. Na zdjęciu minister trzyma model czołgu.

"Będzie ich więcej. Dziękuję kanclerzowi Niemiec, mojemu koledze Borisowi Pistoriusowi i niemieckiemu narodowi. Koalicja czołgowa kroczy ku zwycięstwu!" - dodał.

Leopard 1 to pierwszy czołg zbudowany dla Bundeswehry po II wojnie światowej. Od 1965 roku do połowy lat 80. wyprodukowano 4700 sztuk. Bundeswehra wycofała ze służby ostatniego Leoparda 1 20 lat temu - przypomina "Welt".

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: