Świat

Niemcy pamiętają o "Solidarności"

Świat

Aktualizacja:
sxc.huTablica upamiętniająca "Solidarność" pojawi się wiosną

W przyszłym roku, z okazji 20. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce, w pobliżu Reichstagu w Berlinie zostanie odsłonięta tablica poświęcona "Solidarności". Ma to być jeden z pierwszych etapów poprawiania relacji polsko-niemieckich.

Norbert Lammert, przewodniczący niemieckiego Bundestagu potwierdził, że wiosną przy budynku parlamentu Niemiec pojawi się tablica "Solidarności" - donosi niemiecki "Die Welt".

Co skłoniło niemieckie władze do podjęcia decyzji o upamiętnieniu "Solidarności"? - Ruch "S" miał zasadniczy udział w obaleniu muru berlińskiego oraz zjednoczeniu Niemiec. Chętnie przystałem na prośbę, wyrażoną przez prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, by upamiętnić "S" tablicą przy Reichstagu - wytłumaczył Lammert.

Ruch "Solidarności" miał zasadniczy udział w obaleniu muru berlińskiego oraz zjednoczeniu Niemiec Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu

Niezbędne są gesty dobrej woli

Według niego taki gest ze strony władz niemieckich jest niezbędny, bo historia Polski i Niemiec naznaczona był przez trudne doświadczenia. Kształtowana też była "przez wielkie wspólne przekonania i wysiłki".

Lammert swoim artykułem w niemieckim dzienniku chce rozpocząć kampanię na rzecz "wzajemnie otwartej postawy wobec historii oraz konkretnych doświadczeń ludzkich".

Artykuł Lammerta w "Die Welt" jest odpowiedzią na tekst publicysty "Polityki" Adama Krzemińskiego, zamieszczony w tym samym dzienniku 10 listopada, oraz zawartą w nim krytykę współpracy parlamentów Polski i Niemiec.

Przewodniczący Bundestagu nie zgadza się z polskim dziennikarzem i uważa, że stosunki parlamentów obu państw są od paru lat wyjątkowo dobre. Ważnym krokiem do rozwoju tej współpracy ma być, według Lammerta, planowane na koniec listopada wspólne posiedzenie prezydiów Bundestagu i Sejmu we Wrocławiu oraz konferencja w Krzyżowej.

Niemcy są odpowiedzialni za skutki II wojny

Lammert zaznaczył jednocześnie, że współpraca między parlamentami musi być uzupełniona o konkretne polityczne kroki.

Odpowiedzialność Niemiec za wybuch i skutki II wojny światowej jest bezsporna Norbert Lammert, przewodniczący Bundestagu

- Warunkiem wstępnym jest wzajemnie otwarta postawa wobec historii i konkretnych doświadczeń ludzkich. Należy pozostawić przestrzeń dla indywidualnych wspomnień i pamięci - podkreślił Niemiec.

Co taki warunek oznacza dla dialogu polsko-niemieckiego? - Odpowiedzialność Niemiec za wybuch i skutki II wojny światowej jest bezsporna - nie ma wątpliwości przewodniczący Bundestagu.

Prawdopodobne odsłonięcie tablicy nastąpi 5 czerwca 2009 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu