Czaszka ze skrzyżowanymi nożami zwróciła uwagę służb. Grupa Sturmbrigade 44 rozwiązana

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Polizia di StatoNa nagraniu przeszukania u włoskich neonazistów w ubiegłym roku

MSW Niemiec rozwiązało prawicową ekstremistyczną grupę Sturmbrigade 44 - przekazała telewizja ARD. Zdelegalizowana grupa występowała również pod nazwą Wolfsbrigade 44.

Celem ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera - jak przekazała we wtorkowym materiale ARD - jest zebranie dowodów w śledztwie w sprawie prawicowych struktur ekstremistycznych, konfiskata majątku i zabezpieczenie materiałów propagandowych.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Decyzję o delegalizacji poprzedziły policyjne naloty na lokale 13 członków grupy w trzech krajach związkowych: Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Nadrenii Północnej-Westfalii. MSW chciało też przeprowadzić przeszukanie punktu grupy w Saksonii-Anhalcie, ale nie było to możliwe, gdyż sąd administracyjny w Halle nie widział wystarczającej podstawy do wydania nakazów przeszukania. Skarga do sądu administracyjnego wyższej instancji w Magdeburgu również została odrzucona.

Numer w nazwie grupy

Podobnie jak w przypadku prawicowej ekstremistycznej grupy bojowej Combat 18, numer w nazwie grupy to kod. Podczas gdy 18 w Combat 18 oznacza inicjały Adolfa Hitlera (A i H to pierwsza i ósma litera w alfabecie), 44 oznacza Division Dirlewanger. Chodzi o Oskara Dirlewangera, zbrodniarza wojennego z Waffen SS, którego oddział składał się głównie z przestępców.

W sierpniu 1944 roku pułk SS Dirlewanger został przydzielony do Kampfgruppe Reinefarth pod dowództwem Heinza Reinefartha, walczącej z Polakami po wybuchu powstania warszawskiego. W Warszawie oddział odznaczał się wyjątkowym barbarzyństwem, mordując i gwałcąc tysiące cywilnych mieszkańców i jeńców wojennych.

Zwolennicy Sturmbrigade 44 zwrócili uwagę niemieckich służb logo noszonym na ubraniach: czaszką ze skrzyżowanymi nożami. Ten symbol jest wzorowany na Waffen-SS.

Akcja policji w Niemczech Shutterstock

Nawiązanie do narodowego socjalizmu

Śledztwo w sprawie działalności grupy prowadzi również prokuratura federalna. Prokurator generalny nakazał przeszukanie domów członków grupy już 30 lipca 2019 roku. Wtedy udało się to w czterech krajach związkowych - nie tylko w Hesji, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Nadrenii Północnej-Westfalii, ale także w Saksonii-Anhalcie. Tworzenie przez Sturmbrigade 44 siatki w kilku krajach związkowych pokazuje, że ugrupowanie ma strukturę ponadregionalną.

Sturmbrigade 44 nawiązuje do narodowego socjalizmu, używa określeń i symboli nazistowskich. Celem grupy - jak napisano w jej materiałach propagandowych - jest "odzyskanie silnej wolnej ojczyzny" zgodnie z "germańskim prawem moralnym". Grupa nie jest duża, jest jednak dobrze powiązana z innymi ekstremistycznymi prawicowymi ugrupowaniami.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock