Kontrole na niemieckich granicach przedłużone. "Pozostajemy w bliskim kontakcie z sąsiadami"

Źródło:
PAP

Niemcy przedłużają o kolejne 20 dni kontrole stacjonarne na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser poinformowała o tym we wtorek Komisję Europejską.

Z danych niemieckiego MSW wynika, że w czasie trwających od 16 października kontroli policja federalna na granicy Niemiec około 90 przemytników.

- Zastosowany przez nas pakiet stacjonarnych i mobilnych środków służb granicznych jest istotny dla ograniczenia nielegalnej migracji do Niemiec – wyjaśniła szefowa MSW Nancy Faeser. Jak dodała, kierowane przez nią MSW "pozostaje w bliskim kontakcie z krajami sąsiednimi", aby podejmowane po obydwu stronach granicy środki "współdziałały jak najlepiej".

Szefowa MSW Niemiec Nancy FaeserTVN24

- W dalszym ciągu przywiązujemy szczególną wagę do tego, aby kontrole miały jak najmniejszy wpływ na codzienne życie osób dojeżdżających do pracy, osób podróżujących oraz dla przedsiębiorców – stwierdziła minister.

Faeser poinformowała we wtorek o przedłużeniu kontroli na granicach Komisję Europejską.

Kontrole od 16 października

Faeser poinformowała 16 października o wprowadzeniu kontroli granicznych na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią wstępnie na 10 dni, a następnie przedłużono kontrolę na kolejne 20 dni. Minister uzasadniła potrzebę dalszego prowadzenia kontroli granicznych walką z imigracją i przestępczością przemytniczą.

Kontrola na granicy polsko-niemieckiejDPA

Według federalnego MSW od początku wprowadzonych kontroli niemiecka policja ujawniła ok. 6900 nieuprawnionych przekroczeń na trzech granicach lądowych, dodatkowo "podjęto około 2800 działań, aby zapobiec nieuprawnionemu wjazdowi i zakończyć nieuprawniony pobyt" – dowiedziała się dpa.

Faeser oświadczyła także, że chciałaby jak najszybciej wrócić do stanu, gdzie nie ma potrzeby przeprowadzania kontroli granicznych. Od jesieni 2015 roku na granicy Niemiec i Austrii obowiązują wielokrotnie przedłużane czasowe kontrole stacjonarne.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DPA