Bundestag przegłosował nowelizację Ustawy Zasadniczej. Niemcy przeznaczą 100 miliardów euro dla Bundeswehry

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
Ćwiczenia niemieckiego wojska
Ćwiczenia niemieckiego wojskaReuters Archive
wideo 2/2
Reuters Archive100 miliardów euro dla Bundeswehry

Bundestag uchwalił w piątek większością głosów nowelizację Ustawy Zasadniczej. Jak podał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland, pozwoli to na utworzenie specjalnego funduszu w wysokości 100 miliardów euro dla Bundeswehry na zakup uzbrojenia i wyposażenia. Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zapowiedziała, że teraz nastąpi "koniec zarządzania niedoborami". - Te duże środki zostaną wykorzystywane prawidłowo, sprawnie i efektywnie - zapewniła.

Nowelizację Ustawy Zasadniczej przyjęto głosami koalicji rządowej (SPD, Zieloni, FDP) oraz opozycyjnej Unii CDU/CSU Bundestagu. Głosów na "tak" było 567 (wymagane minimum wynosiło 491). Do zmiany Ustawy Zasadniczej w Bundestagu i Bundesracie wymagana jest większość dwóch trzecich.

Po przyjęciu przez Bundestag, na nowelizację Ustawy Zasadniczej musi się teraz zgodzić Bundesrat, co nastąpi prawdopodobnie w piątek, 10 czerwca.

Niemiecka armia Bundeswehr/Marco Dorow

Minister obrony: koniec zarządzania niedoborami

Tak zwany fundusz specjalny zostanie zapisany w Ustawie Zasadniczej. Będzie przeznaczony wyłącznie dla potrzeb sił zbrojnych. Dodatkowo, zgodnie z wymogami NATO, prawie 2 procent PKB brutto ma być przeznaczane na obronność.

Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) zapowiedziała, że teraz nastąpi "koniec zarządzania niedoborami". - Te duże środki zostaną wykorzystywane prawidłowo, sprawnie i efektywnie - zapewniła minister.

Zadowolenie z przyjęcia ustawy wyraziła szefowa MSZ Annalena Baerbock (Zieloni). - Nie będziemy już musieli dłużej znosić deficytów w Bundeswehrze - podkreśliła. Przypomniała, że pierwotny projekt rządowy zakładał dofinansowanie i poprawę cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa obywateli.

Annalena BaerbockShutterstock

Fundusz specjalny dla Bundeswehry

Powstanie funduszu specjalnego dla Bundeswehry kanclerz Olaf Scholz (SPD) ogłosił 27 lutego - trzy dni po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę. "Eksperci są zgodni, że Bundeswehra od lat boryka się z poważnymi niedoborami sprzętu. Wiąże się to również z faktem, że w ciągu ostatnich 20 lat była bardziej nastawiona na misje zagraniczne, niż na obronę narodową i w ramach sojuszu" - przypomina RND.

Jak poinformowało ministerstwo obrony, podjęto już pierwsze decyzje w sprawie wykorzystania 100-miliardowego funduszu. Armia zakupi myśliwce F-35, a przestarzałe śmigłowce transportowe CH-53 mają zostać zastąpione przez nowsze CH-47F.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr/Marco Dorow

Pozostałe wiadomości