W wieku 88 lat zmarł we Włoszech katolicki dysydent Giovanni Franzoni, były opat rzymskiej bazyliki świętego Pawła za Murami przeniesiony do stanu świeckiego przez papieża Pawła VI za lewicowe sympatie. Pisze o nim watykański dziennik "L'Osservatore Romano".
W piątkowo-sobotnim wydaniu gazeta przedstawiła krótką biografię byłego zakonnika, najmłodszego uczestnika Soboru Watykańskiego II, który popadł w konflikt ze Stolicą Apostolską i z włoskim Kościołem za publicznie wyrażane sympatie dla włoskiej partii komunistycznej. W artykule na łamach dziennika podkreślono, że Franzoniego inspirowały sylwetki katolickiego burmistrza Florencji Giorgio La Piry i księdza Lorenzo Milaniego. Niedawno przy grobie tego kapłana, działacza społecznego i opiekuna ubogich modlił się papież Franciszek.
Przeniesiony do stanu świeckiego
"L'Osservatore Romano" przypomina, że w 1964 roku Franzoni został mianowany opatem bazyliki św. Pawła za Murami i w tej roli wziął udział w dwóch ostatnich sesjach Soboru Watykańskiego II.
"Jego interpretacja nauki społecznej Kościoła i jego wybory polityczne były powodem bolesnych wydarzeń w diecezji rzymskiej i we włoskim Kościele, które doprowadziły do przeniesienia go do stanu świeckiego w 1976 roku" - podkreślono w artykule. "Opuściwszy zakon benedyktynów, założył w opuszczonym budynku w pobliżu opactwa wspólnotę świętego Pawła" - dodaje gazeta.
Przeciwnik beatyfikacji Jana Pawła II
Franzoni był jednym z sygnatariuszy listu przeciwników beatyfikacji Jana Pawła II. Zarzucili oni papieżowi m.in. złe zarządzanie Kościołem oraz podjęcie kroków przeciwko teologii wyzwolenia. Jako przeciwnik wyniesienia papieża Polaka na ołtarze były zakonnik był potem świadkiem w procesie beatyfikacyjnym i złożył zeznania przed trybunałem kanonicznym.
Autor: kg/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia