Negocjacje z Iranem "rozpaczliwe powolne". Termin odsunięty


W rozmowach sześciu mocarstw z Iranem na temat ostatecznego porozumienia w sprawie programu nuklearnego tego kraju jest postęp, ale najpewniej negocjacje będą kontynuowane przez weekend - stwierdził szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif.

- Jeszcze nie osiągnęliśmy porozumienia i wątpię, by stało się to dzisiaj. Wydaje się, że jeszcze weekend spędzimy w Wiedniu - zakomunikował szef irańskiej dyplomacji.

Szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond powiedział dziennikarzom, że postępy w negocjacjach są "rozpaczliwie powolne".

Maraton negocjacyjny

W związku z tym tymczasowe porozumienie z Iranem zostanie przedłużone do poniedziałku, aby dać negocjatorom czas na wypracowanie ostatecznej umowy - oświadczył wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA. - By negocjatorzy zyskali na czasie podjęliśmy konieczne kroki, by postanowienia (tymczasowego porozumienia - red.) obowiązywały do 13 lipca - powiedział rozmówca agencji Reutera.

Tymczasowe porozumienie zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych i brak nowych przez sześć miesięcy. Jak komentuje agencja AP oznacza to, że termin podpisania umowy z Iranem, ustalony początkowo na 30 czerwca, został de facto po raz czwarty przedłużony. W piątek upływa już kilkakrotnie przedłużany termin zakończenia negocjacji sześciu mocarstw (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec) z Iranem, które toczą się w stolicy Austrii.

Jak długo jeszcze można?

W czwartek wieczorem sekretarz stanu USA John Kerry ostrzegł, że jeśli trudne decyzje nie zostaną wkrótce podjęte, "jesteśmy gotowi ogłosić koniec rozmów". - Nie będziemy czekać w nieskończoność - oświadczył. Wskazał wszelako, że negocjacje wciąż trwają, ponieważ negocjatorzy wierzą, że "czynią prawdziwe postępy na drodze do porozumienia". Pierwotny termin zawarcia porozumienia w sprawie budzącego kontrowersje programu nuklearnego Iranu upływał 30 czerwca. Ostateczne porozumienie ma stanowić gwarancję, że program nuklearny Iranu będzie miał charakter cywilny, a w zamian zniesione mają zostać szkodliwe dla irańskiej gospodarki międzynarodowe sankcje.

Autor: mk/sk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości