TVN24 | Świat

NATO wycofuje akredytacje rosyjskich dyplomatów. "Niezgłoszeni funkcjonariusze wywiadu Rosji"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters

NATO wycofało akredytacje dla ośmiu członków rosyjskiej misji dyplomatycznej przy Sojuszu Północnoatlantyckim. Jak tłumaczył urzędnik NATO, cytowany przez Agencję Reutera, byli oni "niezgłoszonymi funkcjonariuszami wywiadu Rosji". Agencja Interfax poinformowała, że strona rosyjska zamierza podjąć działania odwetowe.

Urzędnik Sojuszu Północnoatlantyckiego przekazał w środę Agencji Reutera, że NATO wycofało akredytacje dla ośmiu rosyjskich dyplomatów, którzy nie zostali zgłoszeni jako funkcjonariusze wywiadu Federacji Rosyjskiej. - Możemy również potwierdzić, że zredukowaliśmy liczbę stanowisk przy NATO, które mogą zostać obsadzone przez osoby akredytowane z Rosji do dziesięciu – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Polityka NATO wobec Rosji pozostaje spójna. Wzmocniliśmy nasze zdolności do odstraszania i obronę przeciw agresywnym działaniom Rosji. Jednocześnie pozostajemy otwarci na konstruktywny dialog – mówił urzędnik Sojuszu, cytowany przez Reutera.

Rosja zapowiada działania odwetowe

Twierdzenie NATO, że wydaleni dyplomaci byli oficerami wywiadu, jest bezpodstawne - przekazał z kolei agencji Interfax deputowany Leonid Słucki, kierujący komisją spraw zagranicznych niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Słucki zapowiedział, że odpowiedź władz Rosji może mieć "niesymetryczny" charakter, ale nie sprecyzował, na czym dokładnie miałaby polegać. Ostrzegł, że wydalenie dyplomatów przez NATO przyczyni się do jeszcze większego napięcia w relacjach między Sojuszem i Moskwą.

Stosunki NATO - Rosja

Stosunki między NATO a Rosją są napięte od czasu anektowania przez Moskwę w 2014 roku ukraińskiego Krymu - przypomniała agencja AP. Dodała, że w ostatnich latach bezpośrednie rozmowy między stronami zostały jeszcze bardziej ograniczone, a wśród spornych tematów znajduje się m.in. rozwój broni nuklearnej przez Rosję i wtargnięcia jej myśliwców w przestrzeń powietrzną krajów NATO.

Działanie głównego forum dialogu - Rady NATO-Rosja jest zawieszone. - Ponad 18 miesięcy temu Sojusz zaproponował spotkanie w ramach Rady NATO-Rosja i ta propozycja jest nadal aktualna. Piłka jest po stronie Rosjan - przypomniał wypowiadający się dla agencji AP natowski urzędnik.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: