NATO "zrobiło kolejny ważny krok". Tym razem w przestrzeń kosmiczną

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP
Telewizja i radio Ministerstwa Obrony UkrainyWspólne ćwiczenia ukraińskich żołnierzy z siłami NATO na brytyjskim niszczycielu

Przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech powstanie nowe Centrum Kosmiczne NATO. Decyzję podjęli podczas czwartkowej wideokonferencji ministrowie obrony państw członkowskich.

- W zeszłym roku zadecydowaliśmy, że przestrzeń kosmiczna jest domenę operacyjną NATO. A dzisiaj zrobiliśmy kolejny ważny krok. Ministrowie zgodzili się na utworzenie nowego Centrum Kosmicznego NATO przy Dowództwie Sił Powietrznych Sojuszu w Ramstein w Niemczech - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej.

Jak dodał, pomoże ono koordynować sojusznicze działania kosmiczne, będzie wspierać misje i operacje NATO z kosmosu, w tym z wykorzystaniem obrazów satelitarnych i chronić sojusznicze systemy kosmiczne, udostępniając informacje o potencjalnych zagrożeniach.

Baza w Ramstein jest kluczowym elementem obecności amerykańskiej w NiemczechWikimedia Commons

Rosyjskie rakiety zagrożeniem

Stoltenberg wskazał, że rozmowy dotyczyły też rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych. - Wyzwanie jest poważne, a jego skala i złożoność rośnie. Sojusznicy już uzgodnili kompleksowy pakiet odpowiedzi obejmujący środki polityczne i wojskowe - zaznaczył.

Dodał, że sojusznicy nabywają już nowe systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP/T. - Wzmacniamy również nasze zaawansowane możliwości konwencjonalne. Sojusznicy inwestują w te nowe platformy, w tym w myśliwce piątej generacji - powiedział.

Wskazał, że NATO przywiązuje dużą wagę do przedłużenia umowy START, która wygasa na początku przyszłego roku. - W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy postęp w tej dziedzinie. (...) Nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, w której nie mamy traktatu regulującego liczbę broni jądrowej - wyjaśnił.

NIe tylko kosmos i rakiety

Ministrowie omówili też konflikt we wschodniej części Morza Śródziemnego między Turcją a Grecją i Cyprem. - Wszyscy zgadzamy się, że napięcia należy rozwiązywać w oparciu o prawo międzynarodowe i solidarność sojuszniczą. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest unikanie słów i czynów, które mogą eskalować napięcia. Ministrowie wyrazili również zdecydowane poparcie dla mechanizmu rozwiązywania konfliktów NATO w celu uniknięcia incydentów i wypadków we wschodniej części Morza Śródziemnego - powiedział szef NATO.

Autor:mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA