19-latka z bogatej dzielnicy Glasgow w 2013 r. wyjechała do Syrii, by przyłączyć się do dżihadystów z Państwa Islamskiego. Na prowadzonym przez siebie blogu udziela porad innym dziewczynom, które chciałyby "wziąć ślub" z bojownikami. Śledczy podejrzewają, że to właśnie ona odegrała ważną rolę w rekrutowaniu trzech brytyjskich nastolatek, które uciekły niedawno z domu i - jak twierdzi policja - najprawdopodobniej przedostały się do Syrii.
Pewnego listopadowego dnia w 2013 r. 19-letnia Aqsa Mahmood mocno przytuliła się do ojca i wyszła z domu w luksusowej dzielnicy Glasgow. Cztery dni później zadzwoniła do rodziców i poinformowała ich, że przekroczyła granicę syryjsko-turecką, gdyż zamierza przyłączyć się do bojowników Państwa Islamskiego.
Od tego czasu często korzystała z mediów społecznościowych, propagując ideologię dżihadystów i wzywając do ataków wymierzonych w Zachód. Zamieszczała także zdjęcia broni oraz egzekucji dokonywanych przez IS. Śledczy podejrzewają, że to właśnie ona pomagała w rekrutacji trzech brytyjskich nastolatek, które uciekły z kraju i zgodnie z informacjami policji najprawdopodobniej przedostały się do Syrii.
Rady dla przyszłych żon dżihadystów
Na blogu internetowym, który prawdopodobnie należy do Aqsy, tuż po opuszczeniu przez nią Szkocji zaczęły pojawiać się wpisy zachwalające śluby z bojownikami IS i zachęcające do opuszczenie bliskich w celu przyłączenia się do "nowej rodziny dżihadystów". Jak zauważa CNN, niektóre z postów wydają się napisane przez twardogłowego zwolennika Państwa Islamskiego, zaangażowanego w rekrutowanie innych. Z części wpisów biją jednak emocje typowe dla nastolatki. W jednej z uwag użytkowniczka naśmiewa się z pomysłu władz państw zachodnich, by odbierać paszporty osobom, które podejrzewa się o chęć wzięcia udziału w dżihadzie. W wielu wpisach kobieta udziela porad dziewczynom, które chciałyby "wziąć ślub" w bojownikami Państwa Islamskiego.
"Siostry, za tą decyzją idzie często bolesna rzeczywistość, w której najprawdopodobniej prędzej czy później dowiemy się o śmierci męża" - wyjaśnia Aqsa. "Być może nawet jeszcze przed jego śmiercią powinnyście się przygotować emocjonalnie, a niestety wiele kobiet nie jest wystarczająco uświadomionych w tej kwestii" - radzi.
"Przestań, jeśli kiedykolwiek nas kochałaś"
Rodzina dziewczyny jest przerażona jej działalnością. W zeszłym tygodniu bliscy Aqsy wydali komunikat, w którym oświadczyli: "Przynosisz hańbę swojej rodzinie i mieszkańcom Szkocji. Twoje działania są wypaczeniem islamu. Codziennie zabijasz bliskich swoim zachowaniem. Błagamy cię, przestań, jeśli kiedykolwiek nas kochałaś". Bliscy dziewczyny chcą jednak także wiedzieć, czy władze zrobiły wszystko, co w ich mocy, by nie dopuścić do wyjazdu trzech brytyjskich nastolatek, gdyż wiadomo było, że co najmniej jedna z nich kontaktowała się przez internet z Aqsą. CNN zauważa, że nie jest jasne, co wywołało zainteresowanie dziewczyny działalnością Państwa Islamskiego i radykalnym nurtem islamu, jednak, jak zdradzili przedstawiciele władz, Aqsa oglądała w internecie "kazania" dżihadystów i poznała w sieci zwolenników Państwa Islamskiego, którzy przekonali ją, by dołączyła do organizacji.
Nastolatki na celowniku
Michael Steinbach z wydziału antyterrorystycznego FBI podkreślił w rozmowie z CNN, że Państwo Islamskie rekrutuje kobiety bardziej agresywnie niż jakakolwiek organizacja terrorystyczna. Zachęca je do przyłączenia się do bojowników, odmalowując przed nimi fałszywy obraz życia w Syrii. W samych Stanach Zjednoczonych FBI zanotowała próby rekrutacji dzieci w wieku już 15 lat. Steinbach zaznaczył też, że niezwykle niepokojący jest fakt, z jaką łatwością zdeterminowana osoba może przedostać się z Turcji do Syrii.
Problem jest jednak jeszcze poważniejszy w Europie Zachodniej - media już kilkakrotnie donosiły o nastolatkach rekrutowanych przez internet i zachęconych do wyjazdu do Syrii.
17 lutego z Londynu do Stambułu poleciały trzy przyjaciółki: 15-letnia Amira Abase, 15-letnia Szamima Begum i 16-letnia Kadiza Sultana. Jak oświadczyła we wtorek brytyjska policja, nastolatki przebywają obecnie w Syrii, gdzie najpewniej spróbowały przyłączyć się do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie.
Zaginięcie dziewcząt wywołało zaniepokojenie w Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron wezwał operatorów portali społecznościowych, aby czynili więcej w kwestii radzenia sobie z ekstremizmem w sieci. Wydaje się, że nastoletnie Brytyjki radykalizowały się w swoich pokojach, przeglądając internet - dodał szef rządu. Cameron wskazał również, że linie lotnicze potrzebują nowych systemów w celu weryfikowania osób niepełnoletnich podróżujących samodzielnie
Autor: kg\mtom / Źródło: CNN, independent.co.uk, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Aamer Anwar & Co Solicitors of Aqsa Mahmood