Duże ćwiczenia wojskowe Chin wokół Tajwanu. Armia "sprawdza zdolności bojowe"

Źródło:
PAP

Chińskie manewry wojskowe wokół Tajwanu są "sprawdzianem połączonych zdolności bojowych" lotnictwa i marynarki wojennej – oświadczyło w piątek dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW). Resort obrony Tajwanu ocenił zaś, że Chiny "poważnie zniszczyły" status quo wyspy i "nękały" jej przestrzeń powietrzną i wodną. Chińscy analitycy uznają ćwiczenia za próbę przed ewentualną przyszłą blokadą wyspy lub inwazją na nią. Manewry - jak twierdzą media w regionie - zakłóciły ruch na szlakach handlowych.

Chiny od czwartku prowadzą zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe z użyciem ostrej amunicji na obszarach wód i przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Rozpoczęły je w reakcji na niedawną wizytę na wyspie delegacji Kongresu USA ze spikerką Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na czele.

>> Chińskie rakiety przeleciały nad Tajpej. Antony Blinken o "przeniesieniu niebezpiecznych działań na nowy poziom" <<

Chińska armia przeprowadziła w piątek ćwiczenia bojowe w powietrzu i na morzu na obszarach na północ, południowy zachód oraz wschód od Tajwanu i w dalszym ciągu "sprawdza połączone zdolności bojowe wojsk" – poinformowało dowództwo wschodniego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) w mediach społecznościowych.

Zapowiedziane ćwiczenia chińskiej armii w pobliżu TajwanuPAP/Reuters - Adam Ziemienowicz

Resort obrony Tajwanu: Chiny poważnie zniszczyły status quo wyspy

W piątek rano liczne chińskie okręty i samoloty wojskowe przekroczyły linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, nieformalnej granicy pomiędzy ChRL a Tajwanem - poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony.

Przekazało, że łącznie w działaniach wokół cieśniny udział brało 68 chińskich samolotów wojskowych i 13 okrętów marynarki wojennej, a niektóre z nich "celowo" przekroczyły linię. Wcześniej agencja Reutera podała, powołując się na swoje źródło, że nieoficjalną granicę oddzielającą strony sporu przekroczyło 10 okrętów wojennych i 20 samolotów wojskowych.

Ministerstwo obrony potępiło Chiny twierdząc, że ich siły zbrojne "poważnie zniszczyły" status quo i "nękały" przestrzeń wodną i powietrzną państwa. Tajwan uruchomił własne samoloty, okręty i systemy rakietowe, by monitorowały sytuację.

Chiński wykładowca mówi o "zamknięciu drzwi i pobiciu psa"

Według analityków cytowanych przez agencję Reutera ćwiczenia chińskiej armii częściowo zakłóciły ruch na szlakach handlowych i zmusiły niektóre statki do omijania Cieśniny Tajwańskiej. Linie lotnicze odwoływały i przekierowywały loty, by uniknąć przechodzenia przez przestrzeń zamkniętą dla ruchu cywilnego. W ramach manewrów chińskie wojsko po raz pierwszy wystrzeliło pociski balistyczne, które przeleciały bezpośrednio nad Tajwanem – przekazał singapurski dziennik "Straits Times".

Chińscy analitycy twierdzą, że ćwiczenia odbywają się na obszarach wybranych w taki sposób, żeby symulować blokadę wyspy lub potencjalny atak. - Wytworzyły okrążenie Tajwanu. To pomoże nam stworzyć korzystne strategiczne warunki dla zjednoczenia. Powstrzyma również zagraniczne siły przed ingerencjami – ocenił wykładowca zarządzanego przez ALW Narodowego Uniwersytetu Obrony Meng Xiangqing.

Jego zdaniem to skutecznie stworzy warunki, by "zamknąć drzwi i pobić psa". Odniósł się w ten sposób do chińskiego powiedzenia, które oznacza odcięcie wrogowi drogi ucieczki i pokonanie go.

CZYTAJ TAKŻE: Tajwan i Chiny - o co chodzi? Czy Tajwan to państwo i dlaczego jest taki ważny. Odpowiadamy >>

Chiny i Tajwan - porównanie sił zbrojnychtvn24.pl

Bezprecedensowe manewry wojskowe

Zarówno skala manewrów, jak ich bliskość od Tajwanu są bezprecedensowe – zauważył "Straits Times". Chińskie państwowe media podkreślają, że bierze w nich udział ponad 100 myśliwców i bombowców, co najmniej 10 okrętów wojennych, a także hipersoniczne pociski DF-17 i myśliwce o obniżonej wykrywalności J-20.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości zbrojnej inwazji. Stanowczo protestują też przeciwko wizytom zagranicznych oficjeli i wszelkim oficjalnym kontaktom z Tajwanem na szczeblu państwowym.

Oficjalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem utrzymuje 14 państw

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA