Amerykańscy naukowcy ogłosili, że udało im się zaprząc nanocząsteczki złota do pracy dla człowieka. Za pomocą nanotechnologii wkrótce możliwe będzie dostarczanie leku dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny, skuteczniej i mniej inwazyjnie lecząc m.in. nowotwory.
Nowatorski system jest w stanie uwalniać określoną dawkę leku precyzyjnie tam, gdzie jest to potrzebne, i to w ustalonych interwałach czasu - napisali naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w piśmie ACS Nano.
Urządzenie wykorzystuje fakt, że różne cząsteczki rozpuszczają się, gdy są eksponowane na zróżnicowany poziom światła podczerwonego, które jest w stanie przenikać przez skórę.
Nowa technologia jest wyjątkowa, ponieważ pozwala na aplikowanie na raz wielu różnych leków. Jednak, choć to ekscytujące, prace nad tą metodą są we wczesnym stadium, i nie może być ona jeszcze stosowane na pacjentach. Kat Arney, Cancer Research
- Jedyne, co jest potrzebne, to kontra długości fali promieniowania. Dzięki temu możemy dokładnie określić moment uwolnienia leku - powiedziała BBC Andy Wijaya, główny autor raportu.
Leki pod kontrolą
Metoda pozwala więc na to, aby różne leki zamknięte w cząsteczkach mogły być uwalniane w kontrolowany sposób. Daje to szanse na stosowanie niebezpiecznych dla organizmu substancji - na przykład leków stosowanych przeciwko nowotworom - minimalizując ich skutki uboczne i nie niszcząc zdrowych organów.
Innym znaczącym osiągnięciem jest fakt, że różne nanocząsteczki pozwalają na stosowanie wielu leków w jednym momencie, co jest szczególnie istotne nie tylko w walce z nowotworami, ale i chorobami takimi jak AIDS.
Ale jeszcze nie dziś
Kat Arney z brytyjskiego Cancer Research powiedział, że właśnie dzięki tym możliwościom, nanocząsteczki są gorącym tematem już od wielu lat.
- Nowa technologia jest wyjątkowa, ponieważ pozwala na aplikowanie na raz wielu różnych leków. Jednak, choć to ekscytujące, prace nad tą metodą są we wczesnym stadium i nie może być ona jeszcze stosowane na pacjentach.
Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA