Nanotechnologie w służbie medycyny

Aktualizacja:
 
Według wielu specjalistów, nanotechnologie są przyszłością nauki. Na fotografii tzw. nanorurkiNASA

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że udało im się zaprząc nanocząsteczki złota do pracy dla człowieka. Za pomocą nanotechnologii wkrótce możliwe będzie dostarczanie leku dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny, skuteczniej i mniej inwazyjnie lecząc m.in. nowotwory.

Nowatorski system jest w stanie uwalniać określoną dawkę leku precyzyjnie tam, gdzie jest to potrzebne, i to w ustalonych interwałach czasu - napisali naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w piśmie ACS Nano.

Urządzenie wykorzystuje fakt, że różne cząsteczki rozpuszczają się, gdy są eksponowane na zróżnicowany poziom światła podczerwonego, które jest w stanie przenikać przez skórę.

Nowa technologia jest wyjątkowa, ponieważ pozwala na aplikowanie na raz wielu różnych leków. Jednak, choć to ekscytujące, prace nad tą metodą są we wczesnym stadium, i nie może być ona jeszcze stosowane na pacjentach. Kat Arney, Cancer Research

- Jedyne, co jest potrzebne, to kontra długości fali promieniowania. Dzięki temu możemy dokładnie określić moment uwolnienia leku - powiedziała BBC Andy Wijaya, główny autor raportu.

Leki pod kontrolą

Metoda pozwala więc na to, aby różne leki zamknięte w cząsteczkach mogły być uwalniane w kontrolowany sposób. Daje to szanse na stosowanie niebezpiecznych dla organizmu substancji - na przykład leków stosowanych przeciwko nowotworom - minimalizując ich skutki uboczne i nie niszcząc zdrowych organów.

Innym znaczącym osiągnięciem jest fakt, że różne nanocząsteczki pozwalają na stosowanie wielu leków w jednym momencie, co jest szczególnie istotne nie tylko w walce z nowotworami, ale i chorobami takimi jak AIDS.

Ale jeszcze nie dziś

Kat Arney z brytyjskiego Cancer Research powiedział, że właśnie dzięki tym możliwościom, nanocząsteczki są gorącym tematem już od wielu lat.

- Nowa technologia jest wyjątkowa, ponieważ pozwala na aplikowanie na raz wielu różnych leków. Jednak, choć to ekscytujące, prace nad tą metodą są we wczesnym stadium i nie może być ona jeszcze stosowane na pacjentach.

Źródło: bbc.co.uk, webhosting.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA